poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Ehretia microphylla - Herbata Filipińska, Herbata Fukien

  English version   

       KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

   Ehretia microphylla jest tropikalnym krzewem, dosyć popularnym w Południowo-wschodniej Azji, od Indii, Sri Lanki i Chin ( ponoć pochodzi ona z Chińskiej prowincji Fujian lub z północy Filipin ), przez Birmę, Malezję, Filipiny aż do Australii. W większości z tych krajów, roślina ta posiada długą tradycję używania, zarówno jako rzeźwiący napój, jak i ziołowy lek. Jednak nawet pomimo popularności jako forma herbaty, która przywiodła jej nazwy takie jak Fukien Tea (Herbata Fukien), Fujian Tea (Herbata Fujian), Wild Tea (Dzika Herbata), Philippine Tea (Herbata Filipińska), Tsaang Gubat oraz Chaang Bundok ( ,,Leśna Herbata'' i ,,Górska Herbata'' w języku Tagalog), większą sławę ma jako krzew ozdobny. Elegancki wygląd, drobne lśniące liście, łatwa hodowla i kształtowanie, poprzez przycinanie i formowanie-wyginanie, spowodowała jej częstą obecność w tropikalnych ogrodach i parkach, oraz domach na całym świecie, w formie bonsai. Ehretia microphylla jest dosyć popularna jako ziołowy lek na Filipinach, gdzie promowana jest przez Departament Zdrowia, i należy do tych ziół, których zapotrzebowanie na rynku jest większe niż ich produkcja. Herbata Filipińska znana jest również pod nazwa łacińską Carmona retusa, posiada również rzadko używane dzisiaj synonimy takie jak Ehretia buxifolia, Carmona microphylla, Cordia retusa, Ehretia retusa, Ehretia heterophylla, Ehretia dentata, Ehretia monopyrena. Roślina ta znana jest również jako Baapanaburi w Indiach, Ji Ju Shu w Chinach, Scorpionbush w Australii, Kinangan w Indonezji, Fukumangi w Japonii i Khoi Cheen w Tajlandii, aby wymienić tylko kilka z nazw.

       
            UPRAWA

    Herbata Filipińska jest wiecznie zielonym krzewem o wykładających się pędach, mogącym osiągnąć 4m wysokości i tyle samo średnicy. Naturalnie występuje ona zarówno w wilgotnych tropikalnych  zaroślach i lasach, jak i otwartych, suchych, stepowych terenach Południowo-wschodniej Azji i Australazji. Wymaga pełnego nasłonecznienia lub półcienia, najlepiej rozwijając się przy wysokich temperaturach i wilgotności, będąc jednocześnie rośliną odporną na susze. Ehretia microphylla nie wytrzymuje temperatur poniżej 0'C, ale w klimacie umiarkowanym z łatwością hodowana jest jako roślina doniczkowa, będąc jednym z najpopularniejszych krzewów do formowania na bonsai. Doskonale nadaje się do kreatywnego formowania, poprzez przycinanie i naginanie pędów, ze swoimi uroczymi drobnymi, lśniącymi liśćmi. Posiada drobne białe kwiatki i pomarańczowe owoce-jagody. Całe pędy z liśćmi mogą być ucinane o każdej porze roku, w celu ususzenia lub użycia na świeżo.

     
         ZASTOSOWANIE KULINARNE
   
   Świeże, drobno posiekane pędy z liśćmi gotuje się przez ok. 15min, albo suszone i pokruszone zaparza się jak herbatę, aby otrzymać orzeźwiający, bezkofeinowy napój, wielce przyjemny zarówno gorący jak i na zimno. Drobne, twarde, jagody Herbaty Filipińskiej są jadalne.


        ZASTOSOWANIE MEDYCZNE

   Ehretia microphlla jest szeroko używana na Filipinach, gdzie zazwyczaj nazywana jest Tsaang Gubat lub Chaang Gubat. Filipiński Departament Zdrowia umieścił tą roślinę na liście 10 dokładnie zbadanych i klinicznie przetestowanych ziół, zalecanych do domowego użytku w ,, Programie Tradycyjnej Medycyny ''. W formie odwaru z świeżych posiekanych, lub pokruszonych suszonych pędów z liśćmi, używana jest w przypadkach : problemów jelitowych jak nadmierne skurcze, bólach brzucha, biegunki, czerwonki, wirusowego zakażenia żołądka i jelit, kolce, kaszlu, gorączce. Odwary używane są również jako dezynfekujący płyn, do obmywania w przypadkach wyprysków skórnych, świerzbu, do podmywania poporodowego, oraz do płukania zębów (wysoka zawartość fluorków). Tsaang Gubat jest mało ale dostępny, pod postacią herbat, ekstraktów, tabletek i kapsułek.
  W tradycyjnym systemie medycyny Śri Lanki zwanym Siddha, zioło to nazywane jest Kuruvichi lub Kuruvichi poondu, i używane jest na gorączkę, kaszel, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czerwonkę, trąd, wypryski wywołane chorobami wenerycznymi, przy złamaniach kości, bezpłodności kobiet i biegunce u dzieci. Odwary z korzeni spożywane są przy kacheksji (wyniszczenie organizmu spowodowane nowotworami), kile, cukrzycy, jako antidotum na ukąszenia żmij oraz zatrucia roślinami, np. surowym maniokiem.
   Ehretia microphylla zawiera microphyllony, kamferole (astragalin, nicotiflorin), baurenol, kwasy ursolowy i rozmarynowy, sterole (stigmasterol, stigmastanol, daucosterol, ehretianone (związek chemiczny chroniący przed jadem węży), cholesterol, campesterol, beta-sitosterol), trójterpeny (a-amyrin, b-amyrin), flawonoidy, quinony, alkaloidy, glikozydy, saponiny, taniny i fluorki.
  Zioło to ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwbólowe, przeciwalergiczne, przeciwmutagenne, przeciwnowotworowe, przeciwbiegunkowe i wspomagające trawienie, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe i przeciwgrzybiczne.
  Badania laboratoryjne wskazują użyteczność Ehretii w postaci sproszkowanej, przy leczeniu zaburzeń cyklu miesięcznego i niepłodności kobiet. Zioło to podawane w niewielkich ilościach jest bezpieczne dla dzieci i podawane jest na kolkę dla niemowlaków karmionych jeszcze mlekiem.
Metanolowy ekstrakt z liści Ehretii wykazuje silne działanie antyhistaminowe.
 

 
        Źródła

,, Medicinal Plants of the Philippines '' - dr. Eduardo Quisumbing, Katha Publishing 1978
,, Useful Plants of the Philippines '' Volume 3 - William H. Brown, Acorn Press 1950
,, Medicinal Plants Research in Asia - Volume I : The Framework and Projects Workplans '' - Bioversity International
,, Ethnopharmacology of Medicinal Plants : Asia and the Pacific '' - Christophe Wiart, Springer Science and Buisness Media 2007
,, Indian Medicinal Plants : An Illustrated Dictionary '' - C.P. Khare, Springer Science and Buisness Media 2008
,, CRC World Dictionary of Medicinal and Poisonous Plants '' - Umberto Quattrocchi , CRC Press 2012

http://www.philippineherbalmedicine.org/tsaang_gubat.htm
http://www.stuartxchange.com/Tsaang.html
http://www.medicalhealthguide.com/articles/tsaanggubat.htm#c
http://www.researchgate.net/publication/270957123_Pharmacognostical_studies_on_Ehretia_microphylla_Lamk
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Carmona+retusa
http://www.rjpbcs.com/pdf/2014_5(1)/[29].pdf
http://www.saintlucianplants.com/floweringplants/boraginaceae/beurrvirg/beurrvirg.html
http://www.samarnews.com/news2008/nov/f1900.htm
http://keys.trin.org.au/key-server/data/0e0f0504-0103-430d-8004-060d07080d04/media/Html/taxon/Carmona_retusa.htm
http://lyfe.aasaysay.com/page/id/321/?cat_id=89&item_id=235
http://davesgarden.com/guides/pf/go/98632/#b
http://www.ijipsr.com/sites/default/files/articles/IJIPSRMNR-300.pdf
http://www.environment.gov.au/node/16342
http://www.ijpbs.net/vol-3/issue-3/pharma/31.pdf
http://bonsaibeginnings.blogspot.com/2011/09/ehretia-buxifolia-poor-mans-tea.html
http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon
http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/duke/ethnobot.pl?ethnobot.taxon=Ehretia%20microphylla
http://www.herbs-info.com/wild-tea.html
http://www.mellobonsai.com/care/Fukien-tea-bonsai.aspx
http://www.slideshare.net/lopao1024/10-doh-approved-herbal-medicine-pm-zabat
http://www.nzdl.org/gsdlmod?e=d-00000-00---off-0envl--00-0----0-10-0---0---0direct-10---4-------0-1l--11-en-50---20-about---00-0-1-00-0--4----0-0-11-10-0utfZz-8-00&cl=CL2.4&d=HASH01290cc2cf502a77dfae1d72&gt=2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz