czwartek, 9 marca 2017

Herbata z Liści Persymony - jedna z najsmaczniejszych herbat ziołowych na świecie


English version

   Owoc Persymona znany jest dzisiaj mniej lub bardziej na całym świecie, tymczasem Herbata z Liści Persymony (Persimon Leaf Tea lub Persimmon Leaf Tea) jest prawie całkowicie nieznana. Posiada ona sporą popularność jedynie w Korei, Japonii i Chinach, w krajach tych odwieczną tradycją jest nie tylko spożywanie tej herbaty jako smacznego napoju ale również używanie jej jako leku ziołowego. W niektórych stanach USA można ją również znaleźć, ale tylko jeśli ma się wielkie szczęście. I od kiedy po raz pierwszy spróbowałem tej wyśmienitej herbaty, zastanawiam się czemu tak jest. Bowiem Herbata z Liści Persymony jest równie bardzo smaczna jak i zdrowa, a kombinacja tych dwóch cech zazwyczaj przynosi herbatom ziołowym status bestselerów. Wiele zdrowych ziołowych naparów jest albo bez smaku, albo ma smak nieprzyjemny lub wręcz trudny do przełknięcia. Ale Herbata z Liścia Persymony posiada łagodny smak i bardzo subtelny, unikalny aromat. Pachnie i smakuje jakby orzechami laskowymi, z delikatną nutą owocu Persymony i karmelu, i posiada bardzo łagodną kwaskowatość i cierpkość. Uważam że doskonale pasuje do serwowania z deserami takimi jak torty, ciasta i pudingi. Dotychczas miałem okazję spróbować dwóch rodzajów tej herbaty. Jedna jest po prostu z suszonych (być może prażonych) liści Persymony, za to druga jest z liści poddanych procesowi fermentacji przed ususzeniem. Nie jestem fanem tej drugiej, która pomimo że jest dosyć smaczna, posiada charakterystyczny dla fermentowanych herbat smak, przysłaniający subtelność smaku suszonych liści Persymony.

   Herbata Persymona jest sporządzana z liści (w Chinach również z pędów i kielichów kwiatowych) z drzewa Diospyros kaki. Pochodzącego z Wschodniej Azji najczęściej uprawianego gatunku Diospyrosa na świecie dla jego dużych owoców Persymony. Herbata z Liści Persymony nazywana jest Kakinoha Cha w Japonii, Gamnip Cha w Korei i Yeh Ching Cha lub Shi Ye Cha w Chinach. Ale Północno Amerykański Diospyros virginiana, który płodzi podobne ale o wiele mniejsze owoce i nie jest uprawiany na skalę komercyjną. Dostarcza liści o podobnych właściwościach, które są czasami używane jako herbata w USA (ale mówi się że jest ona bardziej gorzka niż ta z azjatyckich liści). Opinie są dość podzielone na temat w jakim okresie liście te są najlepsze do zbioru na herbatę. Niektórzy producenci twierdzą że najlepszym okresem na zbiory liści Persymony jest wczesny kwiecień, inni że czerwiec lub lipiec. Po zebraniu mogą one być albo zwyczajnie suszone w cieniu, prażone lub poddane procesie fermentacji przed ususzeniem, ale również mogą być one używane na świeżo do zaparzania jako herbata.

   Herbata z Liści Persymony zawiera m.in.: proantocyjanidyny (które są typem polifenoli znanym również jako condensed tannins), taniny, flawonoidy (katechinę, epikatechinę, epicatechin gallate, rutynę), terpenoidy, tlenek azotu, cholinę, astragalin i aminkwasy, oraz inne związki bioaktywne. Posiada również więcej witaminy C niż owoce Persymony a także wiele warzyw, jest też bogatym źródłem karotenoidów, magnezu, manganu, tytanu, wapnia i fosforu.

   Herbata z Liści Persymony jest wysoce ceniona we Wschodniej Azji za swój relaksujący, łagodzący wpływ na umysł i ciało, a także swoje właściwości medyczne, które są opisywane jako : przeciwutleniające, hipotensyjne, wazorelaksacyjne, przeciwalergiczne, przeciwrakotwórcze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, hipolipidemiczne i przeciwcukrzycowe (przynosi poprawę w cukrzycy 2 typu), w bardzo dużych dawkach może działać rozwalniająco. Posiada potencjał w zapobieganiu i poprawie stanu w zakrzepicy poprzez obniżanie krzepliwości krwi i aktywację płytek krwi. Wzmacnia i relaksuje naczynia włosowate i większe naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi, zatrzymuje krwawienia i poprawia homeostazę. Badania naukowe wskazują że flawonoidy z liści Persymony mogą efektywnie ograniczyć zakrzepicę mózgu, poprawiają dostarczanie krwi do mózgu, pomagają przy patologicznych uszkodzeniach wywołanych niedokrwieniem i zwiększają odporność mózgu na niedokrwienie. Liście Persymony posiadają również terapeutyczny potencjał w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy tętnic mózgu.

   W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie napary z liści Diospyrosa kaki (nazywanych Shi Ye), mają długą historie używania w leczeniu udaru niedokrwiennego, nadciśnienia, arteriosklerozy, chorób infekcyjnych, anginy, kaszlu i czkawki, i zalecane są w terapii plamicy małopłytkowej (thrombocytopenic purpura), określanej jako dermorrhagia, hematohydrozji (pocenie się krwią), krwawieniach podskórnych i krwotokach wewnętrznych.
   W Japonii herbata z liści Persymony pita jest jako ogólnie tonizująca, w celu zwalczania przeziębień, grypy, alergii, krwotoków, zapobiegania powstawania czerniaków, obniżania poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, w leczeniu stwardnienia tętnic i zapobiegania chorobom układu krążenia.
  Producenci Herbaty Persymmon, z Korei Południowej twierdzą że herbata z liści Persymony jest bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.
 
   Mocne napary z liści Persymony, mogą być używane zimne, jako chłodzący sprej, lub mieszane z żelem z aloesu i przykładane na skórę z posiniaczeniami, problemami spowodowanymi słabymi naczyniami krwionośnymi, takimi jak pajączki naczyniowe lub żylaki, i w celu zapobiegania problemom skórnym wynikającym ze starzenia.
 
  Rdzenni Amerykanie poza używaniem owoców swojego Diospyrosu virginiana, używali również jego kory. Wypijali z niej wywary i napary w celu leczenia dolegliwości jelitowych, zgagi, problemów z wątrobą, bólów gardła, bóli zębów, drożdżycy, hemoroidów i chorób wenerycznych. Napary były podawane dzieciom przeciw kandydozie.
   Amerykańscy Lekarze Eklektycy używali kory z drzewa Persymony, opisując jej działanie jako silnie ściągające, tonizujące i antyseptyczne. Używali jej w leczeniu biegunki, czerwonki, słabej ruchliwości jelit, ,,intermittents'' (co prawdopodobnie oznaczało intermittent fevers, czyli gorączki z dreszczami) i ,,cholera infantum albo letnich dolegliwości dzieci''. Stosowano ją również z dobrym efektem w przypadkach krwotoków pasywnych. Podawano ją w formie syropu, nalewki lub naparu. Mocne napary używane były do płukania owrzodziałego gardła, obmywania owrzodziałych ust i wrzodów na ciele. Kora ta była również stosowana w formie okładów na miejsca dotknięte gangreną.

   Istnieje również całkiem długa lista zastosowań medycznych owoców Persymony, i wiele z nich jest takie samo jak te herbaty z liści Persymony. Mam nadzieję że któregoś dnia znajdę czas na dogłębne przestudiowanie tego tematu, jak i charakterystyki rozwoju drzew Persymony. Ale na razie skupiam się na innych roślinach, i tylko zrobiłem sobie przerwę na herbatę. Życzę Wam abyście mieli okazję zebrać własne liście z drzewa Persymony (Diospyros virginiana wytrzymuje mrozy w Polsce i można go kupić pod nazwą Hurma amerykańska lub Hebanowiec wirginijski) albo mieli możliwość kupna Herbaty Persymony, gdziekolwiek mieszkacie. I mam nadzieję że pokochacie ją tak samo jak ja.
   

   
      Herbata z Liści Persymony z Korei Południowej


       Źródła

,, Naturally Pain Free: Prevent and Treat Chronic and Acute Pains-Naturally '' - Letha Hadady, Sourcebooks, Inc. 2012

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0049030
http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1271/bbb.100926
https://link.springer.com/article/10.1007/s10068-015-0031-1
http://doctorschar.com/japanese-persimmon-diospyros-kaki/
http://doctorschar.com/american-persimmon-diospyros-virginiana/
http://www.actahort.org/books/804/804_54.htm
http://www.nrronline.org/article.asp?issn=1673-
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25637828
5374;year=2013;volume=8;issue=15;spage=1376;epage=1382;aulast=Miao
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24805207
http://www.eattheweeds.com/persimmons-pure-pucker-power-2/
http://english.visitbeijing.com.cn/a1/a-XB4Q2OF80CB2CA35AFFBC2
http://pinenut.com/blog/blog1.php?title=persimmon-leaf-teaandash-freshly-harvested-and-slow-dried-100-wild-crop-harvest-order-at-www-pinenut-com&more=1&c=1&tb=1&pb=1
https://paulhaider.wordpress.com/2012/10/31/health-benefits-of-fuyu-persimmons-fruit-and-tea-a-versatile-winter-fruit/
http://www.ipc.shimane-u.ac.jp/human_life/tsurunaga/image/pdf/achievement-3.pdf
http://www.handolcha.com/_p/prd14/3730647191/product/persimmon-leaf-tea-for-mom-and-baby

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz