niedziela, 2 kwietnia 2017

Phyllanthus niruri - Liściokwiat Niruri, Chanca Piedra, Bhumi Amla

English version

      KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

  Phyllanthus niruri jest tropikalnym, jednorocznym ziołem, to drobna roślinka o olbrzymim znaczeniu medycznym. Używana jako lek od antycznych czasów, w różnych tradycyjnych systemach medycyny m.in. Ajurwedy, Siddha (tradycyjny system medycyny Sri Lanki) i Unani (t.s.m. Perso-arabskiej). I obecnie w wielu tropikalnych i subtropikalnych krajach bardzo popularna nie tylko jako lek medycyny ludowej lub oficjalnie uznany środek zielarski, ale również składnik leków farmaceutycznych przypisywanych na receptę przez lekarzy głównego nurtu, niezwiązanych z medycyną naturalną.
   Swoją sławę zawdzięcza głównie dzięki skuteczności w leczeniu zapalenia wątroby, żółtaczki, kamieni nerkowych i malarii ale pełna lista jego zastosowań medycznych jest imponująco długa. I jeszcze dłuższa jest lista naukowych badań medycznych i farmakologicznych nad tym ziołem, przeprowadzonych w wielu krajach na całym świecie.
   Phyllanthus niruri posiada wiele botanicznych synonimów które nie są obecnie używane, ale dwa - Phyllanthus urinaria i Phyllanthus amarus są nie tylko często używane, ale również rozpoznawane przez niektórych botaników jako odrębne gatunki (niektórzy twierdzą że P. amarus i P. urinaria pochodzą z tropikalnej Azji a P. niruri pochodzi z tropikalnej Ameryki, ale nie posiadają charakterystycznych różnic, poza ,, drobną różnicą w wielkości''). O wiele rzadziej natrafić można na nazwy Phyllanthus fraternus i Phyllanthus debilis, z których obie są także używane jako synonimy P. niruri oraz uważane przez niektórych za odrębne gatunki. Poza tym istnieją blisko spokrewnione gatunki, o podobnej strukturze, wzroście i zawartości substancji chemicznych do P. niruri, takie jak  Phyllanthus virgatus - syn. Phyllanthus simplex, Phyllanthus sellowianus, Phyllanthus corcovadensis, Phyllanthus tenellus, Phyllanthus caroliniensis, Phyllanthus watsonii, Phyllanthus rheedii i Phyllanthus maderaspatensis. I gatunki te zazwyczaj dzielą te same nazwy potoczne i zastosowania medyczne co Phyllanthus niruri.
   Potoczne nazwy P. niruri w j. angielskim to m.in. Stone-breaker (Łamacz Kamieni), Chamberbitters, Leafflower, Shatterstone, Gripeweed, Seed-under-leaf, Gale of the wind. A oto niektóre z jego nazw w innych językach : Chanca Piedra, Flor escondida (Hiszpanski), Quebra Pedra, Arranca Pedras, Erva Pombinha (Portugalski-Brazylijski), Bhumlyamalaki, Tamalaki, Bahupatri, Bhudatra, Ksetramali, Suksmaphala (Sanskryt), Bhumi Amla, Bhumiamalaki, Bhuiavala, Bhuiamla, Jaramla, Niruri (Hindi), Keelanelli, Kizhar Nelli, Keezhkainelli (Tamilski), Bhuiamla (Bengalski), Nellaneeli (Kannada), Kiruthanelli (Malayalam), Nelaustrika (Telugu), Pitawakka (Sri Lanka - Sinhala), Daun Meniran, Memeniram, Gendong Anak, Dukung Dukung Anak (Indonezja), Pokok Dukung Anak, Amin Buah, Keman Jolok, Rami Buah, Turi Hutan (Malezja), Ya Tai Bai (Tajlandia), Diep ha chau (Wietnam), Zhen Chu Cao, Ye Xia Zhu, Be Bei Cai, Xiao Fan Hun (Chiny), Ko-makansuo, Komikanso (Japonia), Bhumyalaki, Bhui Amala (Nepal), Niruri (Pakistan), Yerba de Quininic (Puerto-Rico), Shka-nin-du (Meksyk), Yerba de la Nina (Kuba), Des So, Derriere Dos, Grains Sur Dos (Haiti), Doubling Plant, Dobisowo, Ehin Olobe, Ngwu, Buchi Oro (Nigeria), Elrageig (Sudan), Jar amla (Fiji), Mapatan, Sasi (Papua Nowa Gwinea), Quinine Creole, Petit Tamarin Rouge; Phyllanthe diuretique (Francuski), Sampa-sampalukan (Filipiny -Tagalog), Malakinum-kirum (Visayan), Talikod, Taltalikod (Illocano), Ngingihel (Ifugao).        UPRAWA I ZBIÓR

   Phyllanthus niruri jest jednoroczną rośliną rosnącą w rejonach o klimacie tropikalnym na całym świecie, a także niektórych subtropikalnych. Zazwyczaj dorasta do mniej niż 20cm wysokości ale niekiedy osiąga nawet 70cm (szczególnie w uprawie, mając dostarczoną dużą ilość wody i składników odżywczych). Jako roślina należąca do rodzaju Phyllanthus - Liściokwiat, posiada on charakterystycznie umiejscowione kwiaty i owoce, rosną one u dołu jego liści, będących liśćmi złożonymi. Posiada również mleczny sok w swoich tkankach. Jako jednoroczna roślina zielna Phyllanthus niruri jest trudny do sklasyfikowania gatunkowego. Jego morfologiczne zróżnicowanie powodowane przez różnice w warunkach środowiskowych a także genetycznym dziedzictwie, prowadzi do kontrowersji o to co jest tym prawdziwym Phyllanthus'em niruri. Wielu naukowców uznaje rośliny oznaczone przez innych jako P. niruri, jako odmienne gatunki takie jak Phyllanthus amarus, P. urinaria, P. debilis, P. fraternus a nawet inne. Ale jego zapylanie krzyżowe sprawia że to wysoce wątpliwe rozróżnianie jest bardzo trudne w realizacji.
   Phyllanthus niruri lubi ciepłe, częściowo zacienione tereny, z wilgotnym powietrzem jak i glebą, ale można go znaleźć również na suchszych, słonecznych polanach wśród niskich traw, zarówno na nisko jak i bardzo wysoko położonych obszarach nad poziomem morza. Toleruje zarówno kwaśne jak i alkaliczne pH, a także zasolone i nieurodzajne gleby, ale odczyn obojętny lub lekko zasadowy jest dowiedziony jako najlepszy dla jego wzrostu. Można go nawet znaleźć w miastach, wyrastającego prosto z drobnych szczelin spękanego betonu. Często rośnie na dziko pośród uprawianych roślin takich jak kukurydza, kasawa, okra i soja, i niektórzy farmerzy wykorzystują potencjał Niruri jako zioła do sadzenia w uprawach naprzemiennych. Inni zakładają jednolite plantacje Phyllanthusa, jednak zioło to wciąż pozostaje najczęściej zbierane ze stanu naturalnego. Roślina ta jest odporna na upały i piekące słońce (które powoduje wybarwianie się jego liści, łodyg i nasion na czerwono lub brązowawo), ale z łatwością obumiera na skutek dłuższych susz lub jakiegokolwiek mrozu. Produkuje on dużo drobniutkich nasion, przez co może stać się dosyć inwazyjny. Jego nasiona potrzebują światła aby wschodzić, a najlepsze dla tego temperatury to 25-35'C. Mogą pozostać w uśpieniu przez ok. 6 miesięcy i kiełkują zazwyczaj po silnych deszczach.
  Phyllanthus niruri jest zazwyczaj zbierany poprzez wyrywanie całych roślin, i wieszany do suszenia po umyciu korzeni, jako że wszystkie jego części łącznie z korzeniami stanowią cenny materiał zielarski.
   Poza zastosowaniem medycznym wywary z łodyg i liści P. niruri są używane do barwienia bawełnianych nici na czarno, i czasem używane zamiast atramentu. Alkoholowe ekstrakty z P. niruri wykazały istotne ograniczenie rozwoju Pythium debaryanum pleśni atakującej rośliny.


       ZASTOSOWANIE MEDYCZNE

   Phyllanthus niruri jest ziołem pełniącym ważną rolę w wielu tropikalnych i subtropikalnych krajach. Posiada długą tradycję szerokiego zastosowania w systemach tradycyjnej medycyny Indii, Sri Lanki, Pakistanu, Chin, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Nigerii, Brazylii i wielu innych. W Indiach najstarsze zapiski o nim znaleziono w ajurvedyjskim tekście Caraka Samhita, który może pochodzić aż z czwartego stulecia PNE, ale trudno ocenić jest dokładnie datę powstania jego orginalnej wersji. Wymieniony był tam jako składnik ziołowego preparatu na żółtaczkę. Obecnie popularność tego zioła w wielu kulturach tak odległych od siebie, ma głównie te same powody. Jest ono najlepiej znane ze swojej skuteczności w leczeniu zapalenia i innych chorób wątroby, usuwaniu i prewencji powstawania kamieni nerkowych, zwalczaniu malarii i innych chorób wywołujących gorączkę, a także jako środek przywracający właściwe trawienie. Od połowy lat 60 ubiegłego stulecia olbrzymia liczba badań naukowych została przeprowadzona na całym świecie, potwierdzając wiele właściwości medycznych i odkrywając zawartość substancji chemicznych Phyllanthusa niruri. Pozytywne rezultaty badań naukowych przyniosły tej roślinie wysokie uznanie nie tylko we współczesnym ziołolecznictwie, ale w wielu krajach również w środowisku medycyny konwencjonalnej, oraz miejsce w aptekach. Zioło to dostępne jest na rynku w formie w całości ususzonego ziela, herbaty w torebkach, sproszkowanej, kapsułek, tabletek i płynnych alkoholowych i niealkoholowych ekstraktów. I wciąż zbierane jest głównie ze stanu naturalnego, chociaż coraz więcej jego plantacji jest zakładanych. Całe świeżo zebrane rośliny używane są w ten sam sposób co suszone.
   Phyllanthus niruri zawiera m.in. : lignany (phyllanthin, hypophyllanthin, nyrphylline, nirtetralin, niranthin, phyltetralin, phyllnirurin ), taniny (phyllanthusin D, amariin, amarulone, amarinic acid), ellagitannins (repandusinic acid, geraniin, corilagin), flawonoidy (quercertin, astralgin, quercertrin, isoquercitrin and rutin), flawonole (kwercetynę), sterole (beta-sitosterol), alkaloidy (ent-norsecurinine, sobubbialine, epibubbialine, sobubbialine, epibubbialine, diarylbutane, nyrphyllin, nirurine, phyllochrysine), saponiny, leucodelphins, ellagic acid, gallic acid, calcium oxalate, phyltetralin, diarylbutane, glycozydy, phenylpropanoids, common lipids, astragalin, carboxylic acids (brevifolin), cymene, gallocatechins, lintetralins, methyl salicylate, niruretin, niruriside, repandusinic acids, triacontanal, tricontanol. trójterpeny (lupeol, phyllanthol, phyllanthenol) i amarinic acid. Zawiera również duże ilości potasu, manganu, miedzi i cynku.
   Testy na powstrzymywanie DNAp wirusowego zapalenia wątroby typu B, wykazały że rośliny Phyllanthus'a amarus które rosły w wyższych temperaturach są mocniejsze w działaniu. Informacja ta potwierdza moją wiedzę empiryczną, ponieważ zaobserwowałem że rośliny Phyllanthusa ogólnie są bardziej gorzkie podczas miesięcy upalnych niż podczas tych chłodniejszych. A najliczniej występujące substancje czynne w tej roślinie to substancje gorzkie. Zauważyłem równiez że liście z kwiatami są bardziej gorzkie niż te z owocami/nasionami. Odkryto również że korzenie są częścią Phyllanthus'a niruri o najsilniejszym działaniu ograniczającym DNAp zapalenia wątroby typu B.
   Poza byciem gorzkim zioło to opisywane jest jako cierpkie, kwaśne i chłodzące w działaniu. W określeniach systemu medycznego Ajurwedy, zwalcza ono negatywne wzmożenia pitta i prameha, usprawnia zatorowane przepływy uryny, gasi pragnienie i wszelakie uczucie pieczenia. Uznaje się je również za stymulujące vata i pomocne przeciw kaszlom, raktapitta (plethora), zepsuciom kapha i żółtaczce, oraz leczące zatrucia.
   W terminologii Zachodniego Ziołolecznictwa właściwości lecznicze Phyllanthus niruri opisywane są jako : ściągające, żołądkowe, wiatropędne, rozwalniające, zółciopędne, osłaniające, detoksyfikujace i tonizujace wątrobę, oraz ogólnie tonizujace, oczyszczające krew, chemoprotekcyjne, przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwplasmodyczne, przeciwgorączkowe, antyseptyczne, przeciwwrzodowe, moczopędne, przeciwobrzękowe, usuwające kamienie i ochraniajace nerki, stymulujace menstruację, wykrztuśne, mlekopędne, przeciwrakowe (cytotoxic, antinociceptive, antimutagenic), immunoregulacyjne, obniżające poziom cukru, cholesterolu i lipidów we krwi, przeciwcukrzycowe, obniżające ciśnienie krwi, przeciwrobacze, przeciwutleniające, przeciwbólowe (anodyne, antiallodynic), przeciwskurczowe, rozluźniające mięśnie gładkie, antykoncepcyjne, odtruwające i przeciwanemiczne, bardzo silna herbata z liści może działać wymiotnie.


    Phyllanthus niruri jest często po prostu jedzony świeży, całe rośliny łącznie z korzeniami są powszechnie używane świeże lub suszone do robienia wywarów i naparów, a czasem do sporządzania nalewek. Większość leczniczych związków chemicznych tego zioła jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, ale niektóre takie jak sterole, są wrażliwe i mogą być zniszczone przez alkohol. Suszone rośliny są również przyjmowane w formie sproszkowanej, kapsułek lub tabletek, w celu leczenia wielu różnych chorób takich jak :

   Choroby wątroby - Phyllanthus niruri posiada długą tradycję leczenia chorej wątroby jako że był on wymieniony jako jedno z ziół używanych do leczenia żółtaczki w antycznych tekstach ajurwedyjskich. Wiele testów laboratoryjnych i klinicznych potwierdziło skuteczność Niruri w ochronie wątroby przed uszkodzeniem (przez alkohol, chemiczne toksyny, leki takie jak paracetamol), tonifikacji i wzmacnianiu wątroby, równoważeniu enzymów wątroby i niszczeniu patogennych mikroorganizmów infekujących wątrobę (łącznie z wirusem zapalenia wątroby typu B). Dlatego zioło to jest obecnie bardzo popularne w wielu krajach tropikalnych, nie tylko jako tradycyjny środek leczniczy ale również jako lek przypisywany na receptę na : wszystkie typy zapalenia wątroby, żółtaczkę, alkoholowe stłuszczenie wątroby, niedobór produkcji żółci, nadmierną produkcję żółci, raka wątroby i schorzenia śledziony. W Indiach i Malezji Phyllanthus niruri jest tradycyjnie gotowany w mleku, które pite jest potem na pusty żołądek aby wyleczyć żółtaczkę, podawane jest dorosłym, dzieciom a nawet niemowlętom. Indyjskie i Brytyjskie badania potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność tego zioła w leczeniu żółtaczki i zapalenia wątroby u dzieci. Brytyjscy naukowcy podali że u dzieci leczonych na ostre zapalenie watroby, funkcje wątroby wróciły do normalnego funkcjonowania w ciągu pięciu dni. Związki aktywne phyllanthin i hypophyllanthin wyizolowane z P. niruri są głównymi składnikami wielu popularnych toników na wątrobę sprzedawanych w Indiach m.in. Liv.-52. W wielu rejonach Indii P. niruri jest powszechnie używany jako antidotum na ukąszenia węzy.

   Dolegliwości żołądkowo-jelitowe - zioło to znane jest z przynoszenia ulgi w wielu problemach układu trawiennego, dzięki swoim właściwościom tonizujacym, przeciwdrobnoustrojowym oraz stymulowania żółci. Używane jest w leczeniu infekcji, czerwonki (włączajac czerwonkę amebiczną), cholery, tyfusu, biegunek, stanów zapalnych, rectitis (zapalenie odbytnicy), appendicitis (zapalenie wyrostka), sprue tropikalnej, kolki, zaparć, gazów, bólów brzucha, niestrawności, anoreksji, anemii i nowotworów brzusznych. Badania potwierdziły że P. niruri ogranicza rozwój patogenów takich jak Heliobacter pylori nie oddziałowywując na pożyteczne dla żołądka bakterie mlekowe. Pomimo że biegunka następuje czasem jako efekt uboczny spożycia większych ilości tego zioła, generalnie jest to przypisywane do jego właściwości rozwalniających, uważanych za raczej łagodne w działaniu.

   Cukrzyca - tak jak i wiele innych gorzkich ziół P. niruri używany jest w kuracji cukrzycy. Zioło to posiada potwierdzone działanie istotnie obniżające poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Sproszkowane jest ono czasem mieszane z czarnym pieprzem dla spożycia w tym celu.

   Nadciśnienie i tachykardia - Indyjscy naukowcy po podaniu pacjentom z podwyższonym ciśnieniem krwi sproszkowanych liści P. niruri w kapsułkach, zanotowali znaczące obniżenie ciśnienia krwi (systolic blood pressure), znaczący wzrost ilości wydalanego moczu i wydalanego sodu.

   Kamienie nerkowe - Phyllanthus niruri cieszy się wysoką reputacją jako zioło skuteczne w usówaniu kamieni nerkowych i pęcherza, jak i również prewencji ich powstawania (ogranicza formowanie się kryształków szczawianów). Jedne z najpopularniejszych na całym świecie powszechnych nazw tego zioła to Chanca Piedra i Quebra Pedra, co oznacza Łamacz Kamieni w hiszpańskim i portugalskim. Podawane jest ono zazwyczaj w formie herbaty, a jego efektywność przypisywana jest jego właściwościom moczopędnym, jak również przeciwspazmatycznym i relaksacyjnym na mięśnie gładkie - naukowcy podają że '' relaksacja mięśni gładkich układu moczowego i żółciowego prawdopodobnie ułatwia wydalanie kamieni nerek i pęcherza.'' Chociaż podczas faktycznego procesu wydalania kamieni niektórzy pacjenci doświadczają skurczy brzucha. Ale przeciwbólowe działanie tego zioła sprawia że proces ten jest ogólnie bezbólowy. Niemiecki doktor Wolfram Wiemann zaobserwował efektywność P. niruri w usówaniu kamieni w ciąg tygodnia lub dwóch, w 94% z u ponad 100 swoich pacjentów leczonych na kamienie nerkowe. Niemniej jednak zioło to jest rekomendowane przeciw kamieniom nerkowym kiedy kamienie te są raczej małe, ale niezalecane w przypadkach gdy kamienie są duże. Chanca Piedra jest również środkiem używanym w przypadkach kamieni żółciowych, jako że zwiększa wydzielanie żółci w pecherzyku żółciowym i znacząco obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Standardowe dawki suszonego Phyllanthus'a niruri dla dorosłych to 3g na szklankę wody, 2 lub 3 razy dziennie.

   Inne zaburzenia układu moczowego - napary z P. niruri są również spożywane w celu leczenia wielu innych dolegliwości nerek i dróg moczowych, takich jak infekcje, bóle nerek lub pęcherza, kolka nerkowa, spazmy, albuminuria i inkontynencja z przepełnienia (nietrzymanie moczu z przepełnienia związane z zablokowaniem dróg ujścia uryny, np. na skótek przerostu prostaty). Zioło to tonizuje, harmonizuje, wzmacnia, odtruwa i ochrania nerki, zwiększa wydalanie moczu oraz usuwa uczucie pieczenia występujące podczas jego oddawania. Normalizuje podwyższony poziom wydalanego w moczu wapnia, zmniejsza nadmiar kwasu moczowego we krwi zwiększając jego wydalanie i istotnie zwiększa ilość wydalanego sodu. P. niruri posiada mocne działanie moczopędne, prawdopodobnie dzięki swojej wysokiej zawartości potasu. Dlatego też jest użytecznym ziołem w leczeniu schorzeń związanych z zatrzymaniem płynów w organizmie, takich jak obrzęki, artretyzm i bezmocz. We Francji jest on składnikiem moczopędnego farmaceutyku o nazwie Pilosuryl, w Indiach tabletki z tego zioła sprzedawane są jako środek moczopędny.

   Choroby układu moczowo-płciowego - choroby weneryczne (rzeżączka, syfilis), zapalenie macicy, zapalenie gruczołu krokowego i inne schorzenia prostaty.
   
   Dolegliwości kobiece - Phyllanthus niruri jest powszechnie spożywany w celu leczenia upławów (leucorrhea, blennorrhagia), bóli menstruacyjnych (dysmenorrhea) i bardzo obfitego krwawienia menstruacyjnego (menorrhagia). W Indiach wyciśnięty z niego sok z dodatkiem pieprzu jest spożywany codziennie w celu uśnieżenia bólów menstruacyjnych. Wywary i napary podawane są kobietom w przypadkach ciężkiego porodu w celu jego ułatwienia, a także po porodzie lub poronieniu (przynosi ulgę dla obolałego łona i zapobiega kolce dzięki działaniu relaksacyjnemu na mięśnie maciczne, oraz zapobiega infekcjom), lub w celu stymulacji menstruacji. Zmiażdżone liście przykładane są na czoło po porodzie aby uniknąć zawrotów głowy. P. niruri działa przeciwpłodnościowo na kobiety i w bardzo dużych dawkach wywołuje aborcję, dlatego powinien być unikany podczas ciąży. Roślina ta jest miażdżona na pastę i przygotowywana jako czopek dopochwowy w celu wywołania menstruacji. Pasta z całej świeżej rośliny nakładana jest na piersi w celu usunięcia silnej opuchlizny. Zioło to jest również spożywane aby pobudzić produkcję mleka w przypadkach jego braku.

   Choroby u dzieci i niemowląt - wywary podawane są niemowlętom i dzieciom na kaszel. Młode liście dawane są dzieciom w celu usunięcia kaszlu lub czkawki. W Malezji P. niruri jest gotowany w kozim mleku, które jest podawane dzieciom i niemowlętom przeciw żółtaczce. W Indiach plemiona z Chotanagpur używają korzenia jako łagodnego środka uspakajającego aby ułożyć małe dzieci do snu, i podają sok z liści w mleku kokosowym w celu pobudzenia apetytu u dzieci. Odrobina soku z tego zioła na kawałku materiału może być użyta do czyszczenia języka u dzieci. Roślina ta zmiażdżona na pastę podawana jest w formie lewatywy niemowlętom jako antidotum na zatrucie. Wywary z całej ususzonej rośliny używane są do kąpieli noworodków jako środek antyseptyczny dla ich skóry.

   Gorączki - wywary z całej rośliny P. niruri lub pasta z jego miękkich liści zmieszana z czarnym pieprzem, podawane są jako lek przeciw gorączce malarycznej (mówi się że po podaniu tego zioła, stolec zaczyna być normalny i zaczyna sie pocenie. Pacjent jest w stanie zasnąć. Jakiekolwiek powiększenie wątroby i śledziony, które często pojawia się przy długotrwałej gorączce, zanika i powoli ataki gorąca i dreszcze ustępują.), a także wszystkim innym przewlekłym gorączkom. W Paragwaju Phyllanthus niruri używany jest przede wszystkim do zwalczania gorączki, i czasem nazywany jest Chinina Biednego Człowieka, ale w Indonezji niektórzy ludzie mówią że jest on lepszy w leczeniu malarii niż chinina. Wywary z tego zioła używane są do kąpieli jako zabieg leczniczy podczas malarii i innego typu gorączek.

   Infekcje bakteryjne - roślina ta spożywana jest w różnej formie w celu zwalczenia wielu typów infekcji bakteryjnych różnych narządów, m.in.: przeziębienia, czerwonki, cholery, duru brzusznego, gruźlicy, trądu, rzeżączki i syfilisu. Zioło to potwierdziło w testach swoją skuteczność przeciwko Micrococcus pyrogenes, Escherichia coli, Staphylococcus i bakteriom Pasteurelli. Naukowcy sugerują że może być ono skuteczne w leczeniu boreliozy, jako że jest ona wywoływana przez bakterie typu krętków a P. niruri jest tradycyjnie używany w walce z syfilisem, który jest również powodowany przez rodzaj krętków.

   Infekcje wirusowe - zioło to posiada dowiedzioną skuteczność w zwalczaniu wirusów zapalenia wątroby typu A, B i C, wirusa dengi, opryszczki i grypy. Naukowcy piszą że roślina ta przejawia znaki działania przeciw HIV (komórki pod wpływem ekstraktu z P. niruri wykazywały zredukowaną toksyczność, ekstrakt ten przynosił istotną ochronę komórek przed niszczącym wpływem HIV, prosty wodny ekstrakt z P. niruri ogranicza HIV-1 reverse transcriptase - proces niezbędny dla wielu typów wirusów do rozwoju, niemiecka organizacja badawcza opublikowała swoje badania nad Chanca Piedra i jego zastosowaniu w terapii HIV raportując 70-75% ograniczenia wirusa), stwierdzają oni również że ma ono potencjał w zwalczaniu retrowirusów typu sarcoma i leukemia.
       
   Bóle - wywary z całej rośliny P. niruri używane są w celu ośnieżania bólów takich jak migreny, bóle stawów, żebrowe i allodynia. Dowiedziono że zioło to jest szczególnie efektywne w leczeniu bólów wywołanych przez stany zapalne.

   Nowotwory - wyniki kilku badań naukowych wskazują że roślina ta posiada lepszą zdolność prewencji i spowalniania wzrostu nowotworów, niż możliwość uszkadzania i zabijania komórek rakowych. P. niruri powstrzymuje lub ogranicza mutację komórek wywołaną wpływem szkodliwych chemikaliów lub radiacji, obniża prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów, poziom enzymów metabolizujących środki rakotwórcze, i poziomy znaczników uszkodzenia i raka wątroby.
    
   Phyllanthus niruri jest również spożywany w leczeniu astmy i bronchitu, redukuje skurcze, i jego liście żute są w celu zatrzymania czkawki. Zioło to posiada również reputację oczyszczania krwi, obniżania cholesterolu i usuwania robaków.


    Phyllanthus niruri posiada również szeroki zakres użycia zewnętrznego :

 - świeży sok z Phyllanthhus'a niruri mieszany jest z olejem (w Indiach jest to olej rycynowy) i nakładany na oczy. Jest to pomocne w stanach zapalnych oczu i spojówek.

- sok z rośliny nakładany jest aby leczyć posiniaczenia, rany, owrzodzenia, chroniczne choroby skóry, oczyszczać skórę z czyraków i ropni, a także nowotworów

- sok wprowadzany jest do ucha aby leczyć stany zapalne

- okłady ze zmiażdżonych liści stosuje się na posiniaczenia, rany (czasem w połączeniu z kurkumą), stany zapalne, zwyrodnienia, grzybice, łuszczycę, wypryski, obrzęki, kurzajki, owrzodzenia i świerzb. Pasta z liści P. niruri może być używana do leczenia białych punktów na skórze i żółtaczki, redukuje również swędzenie. Pasta ta nakładana jest na miejsca ukąszenia węży jako antidotum.

- napary mogą być używane po ostudzeniu do płukania jamy ustnej w celu pozbycia się wrzodów lub stanów zapalnych

- wywary używane są do kąpieli podczas malarii i innych rodzai gorączek oraz jako środek antyseptyczny dla skóry


       Przeciwwskazania dla użycia Phyllanthus'a niruri :

   P. niruri jest znany z bycia ogólnie bezpiecznym ziołem niepowodującym efektów ubocznych, niemniej jednak ze względu na swoje działanie hipotensyjne i hipoglikemiczne, osoby ze schorzeniami serca, hipoglikemią lub cukrzycy przyjmujący leki, powinni skonsultować się ze swoimi lekarzami zanim wezmą to zioło. Uznaje się że jego duże dawki powodują aborcję, dlatego
nie wskazane jest przyjmowanie go podczas ciąży oraz przez kobiety planujące poczęcie. Konsumpcja dużych ilości Phyllanthus'a niruri powoduje biegunkę.                        PHYLLANTHUS VIRGATUS  syn. PHYLLANTHUS SIMPLEX                                 PHYLLANTHUS CORCOVADENSIS

     Sources

'' Medicinal Plants of the Philippines '' - dr. Eduardo Quisumbing, Katha Publishing 1978
'' Honoring Nature's Healers: Bioregional Ethnobotanical Study of Wild Medicinal Plants of Kathleen, FL in the Greater Green Swamp '' - Patty Morris, Lulu.com 2015
'' Plants and Health '' - A. C. Sas, Eastern Publishing Association 1990
'' Jamu: Ancient Indonesian Art of Herbal Healing '' - Susan-Jane Beers, Tuttle Publishing 2001
'' Ayurvedic Herbs: A Clinical Guide to the Healing Plants of Traditional Indian Medicine '' - Virginia M. Tyler, M.S. Premila, Routledge 2012
'' Rasayana: Ayurvedic Herbs for Longevity and Rejuvenation '' - H.S. Puri, CRC Press 2003
'' Medicinal Plants of the Asia-Pacific: Drugs for the Future? '' - Christophe Wiart, World Scientific 2006
'' Traditional Malay Medicinal Plants '' - Muhamad Zakaria, Mustafa Ali Mohd, Institut Terjemahan Negara Malaysia 2010
'' Medicinal Plants: Chemistry and Properties '' - M. Daniel, CRC Press 2016
'' Medicinal Plants: Their Role in Health and Biodiversity '' - Timothy R. Tomlinson, Olayiwola Akerele, University of Pennsylvania Press 2015
'' National Register of Medicinal Plants '' - IUCN  The World Conservation Union 2000
'' A Textbook of Medicinal Plants from Nigeria '' - Tolu Odugbemi, 2008
'' Phyllanthus Niruri: A magic Herb '' - Paithankar V. V., Raut K. S., Charde R. M., Vyas J. V., Vidyabharati college of Pharmacy, Amravati
'' Pleiotropic Multifaceted Therapeutic Potential of Phyllanthus amarus '' - Divya Kiran, Ankur Rohilla, Seema Rohilla, M.U. Khan

http://www.rain-tree.com/chanca.htm#.WIdmqPmLTIU
http://stewartia.net/engei/field_plant/Toudaigusa_ka/Phyllanthus.html
https://www.hindawi.com/journals/tswj/2014/839172/
http://www.cabi.org/isc/datasheet/46061
www.herballegacy.com/Thomas_Medicinal.html
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.3646/abstract
http://www.namahjournal.com/doc/Actual/Phyllanthus-vol-19-iss-3.html
http://www.jspb.ru/issues/2013/N2/JSPB_2013_2_180-188.pdf
http://bmccomplementalternmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-13-192
http://www.ijppsjournal.com/Vol2Suppl4/754.pdf
http://www.asianpharmaonline.org/pdf.php?j=2231-5659&vol=4&issue=2&ab=ab119
http://www.apocpcontrol.com/paper_file/issue_abs/Volume10_No6/1089_c_Sharma.pdf
http://www.scielo.br/pdf/bjps/v49n1/a15v49n1.pdf
http://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-1-59259-365-1_22#page-1
http://www.ajpcrjournal.com/article/INVESTIGATION%20OF%20ANALGESIC%20AND%20ANTI-
http://www.irjponline.com/admin/php/uploads/2463_pdf.pdf
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Phyllanthus+niruri
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Phyllanthus+fraternus
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Phyllanthus+amarus
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Phyllanthus+urinaria
PYRETIC%20POTENTIALS%20OF%20PHYLLANTHUS%20NIRURI%20PLANT%20EXTRACTS-.pdf
http://thakshana.nsf.ac.lk/slstic/NA-248/NA-248.pdf
http://scialert.net/fulltext/?doi=ijp.2011.40.45
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3274729/
http://www.wildturmeric.net/2014/12/keelanelli-plant-health-benefits-medicinal-uses.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20192590
http://www.homeremediess.com/bhumi-amla-medicinal-plant/
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1211/jpp.58.12.0001/pdf
http://biotradevietnam.org/en/du-an/phyllanthus-amarus.html
http://www.globinmed.com/index.php?option=com_content&view=article&id=102012:phyllanthus-amarus-schum&catid=209&Itemid=143
http://www.imedpub.com/articles/effect-of-antifungal-activity-of-some-medicinal-plants-against-pythium-debaryanum-hesse.pdf
http://www.bioline.org.br/pdf?np10011
http://www.intertox.sav.sk/ITX_pdf/04_04_2011/10102-Volume4_Issue_4-06_paper.pdf
http://www.funpecrp.com.br/gmr/year2012/vol11-1/pdf/gmr1315.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz