KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA
Callistemon (Kalistemon) to rodzaj roślin do którego należy 40 gatunków wieczniezielonych krzewów i drzew, zaliczanych do rodziny Mirtowatych i endemicznych dla Australii. Dwa z jego gatunków - Callistemon viminalis i Callistemon citrinus są obecnie hodowane na cały świecie. Zostały one rozpowszechnione dzięki swoim pieknym kwiatom, o głębokiej czerwieni i interesującej strukturze. I do wielu społeczności w różnych krajach, razem z tymi roślinami doszły informacje o tym jak Australijscy Aborygeni używali ich w tradycyjnym lecznictwie.
Ale niestety większość ludzi hodujących C. viminalis lub C. citrinus w swoich ogrodach w tropikalnych, subtropikalnych, lub ciepłych umiarkowanych regionach klimatycznych, lub w doniczkach w zimniejszych regionach. Nigdy nie słyszała o tym jak smaczna i zdrowa jest herbatka z Kalistemona liści lub kwiatów. Nawet większość Australijczyków nigdy o tym nie wiedziała.
Ale ich ograniczona choć znacząca popularność jako rośliny lecznicze pośród ludowych uzdrowicieli i ziołoleczników w niektórych krajach. Przyciągneła uwagę wielu naukowców, i duża ilość badań została przeprowadzona w celu identyfikacji substancji chmicznych z Callistemonów. I testowania ich wpływu biologicznego i farmakologicznego, aby sprawdzić zasadność ich tradycyjnego użytkowania, lub odkryć nowe kliniczne zastosowania.
Callistemon viminalis i Callistemon citrinus to rośliny tak do siebie podobne, że często są one ze sobą mylone nawet przez botaników. Zapylają się one łatwo nie tylko ze sobą nawzajem ale również z innymi gatunkami Callistemonów, tworząc wiele różnorodnych hybryd. A także ich wygląd może się różnić w zależności od klimatu. Ale generalnie uznaje się że Callistemon viminalis może osiągać ponad 10m wysokości, i posiada cienkie, zwisające młode pędy, które nadają mu wyraziście płaczący pokrój. Z kolei Callistemon citrinus rośnie stosunkowo mniejszy, do ok. 4m, a jego młode pędy są lekko zwisające, ale grubsze, bardziej sztywne i wzniesione niż te u C. viminalis
Inną znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest to że po rozgniecieniu ich liści, liście C. citrinus'a wydają bardziej cytrynowy zapach od zapachu liści C. viminalis'a. Aromat obu roślin można określić jako unikalną mieszankę zapachów eukaliptusów, cytrusów i sosen (która jest różna w zależności od dziedzictwa genetycznego, gleby, klimatu, pory roku, itp.), i sprawia on że herbaty z nich są bardzo ożywiające, podnoszą samopoczucie i relaksują.
Callistemon viminalis jest najbardziej znany na świecie pod swoją potoczną anglojęzyczną nazwą -Weeping Bottlebrush, a w Polsce jako Kuflik płaczący. Jego synonimy botaniczne to m.in. Melaleuca viminalis i Metrosideros viminalis.
Callistemon citrinus jest potocznie zwany Lemon Scented Bottlebrush, Crimson Bottlebrush, Red Bottle Brush lub Lemon Bottle Brush, a w Polsce mówi się na niego Kuflik cytrynowy. Jego nie-anglojęzycne nazwy potoczne często używane są również dla Callistemon'a viminalis, oto kilka z nich : Naaglingam, Shiv-lingi (Sanskryt), Cheel, Kastula (Hindi), Muthuga (Kannada), Palasu (Tamilski), Seesa Brush (Telugu), Khakda, Khakra (Gujarati), Sumbul, Simal (Urdu), Kalki Phool (Nepali), Tram Bong Do (Wietnamski).
Callistemon citrinus jest również znany jako Callistemon lanceolatus, nazwę tą można współcześcnie znaleźć w wielu źródłach naukowych z Indii, Bangladeszu i Pakistanu, inne botaniczne synonimy tej rośliny to m.in. Melaleuca citrina, Callistemon laevis i Metrosideros citrine.
UPRAWA I ZBIÓR
Callistemon viminalis i Callistemon citrinus są wieczniezielonymi drzewami pochodzącymi ze wschodniej części Australii, łącznie z terenami przybrzeżnymi. Ale zostały one przywiezione i zadomowione w wielu subtropikalnych, tropikalnych i umiarkowanych ciepłych regionach na całej planecie (niektórzy twierdzą że starsze okazy C. citrinus'a potrafią przetrwać mrozy nawet do -10°C, ale uważa się że C. viminalis jest bardziej wrażliwy na mróz). I w niektórych rejonach USA i Afryki stały się nawet gatunkami inwazyjnymi.
Oba gatunki potrafią rosnąć na różnych rodzajach gleb, łącznie z silnie gliniastą i piaskami, ale preferują piaszczysto-ilaste i nie lubią silnie alkalicznych ziem. Kalistemony są bardzo odporne na wiatry, i dlatego często sadzi się je jako rośliny osłonowe. Używa się ich również w celu zapobiegania erozji gleby, i często sadzi na poboczach dróg ze względu na ich odporność na spaliny.
Lubią one klimat wilgotny, i większość źródeł podaje że C. citrinus preferuje wilgotne ale dobrze przepuszczalne gleby, za to C. viminalis lubi rosnąć blisko zbiorników wodnych, chociaż w Australii zanotowano występowanie C. citrinus'a na terenach bagiennych, tak więc oba gatunki nie boją się zastojów wody w podłożu. Ale oba gatunki wytrzymują również silne susze kiedy są już odpowiednio zakożenione, i są odporne na suche powietrze i piekące słońce. Najlepiej rosną w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu, w silnym zacienieniu mogą rosnąć dobrze, ale nie będą kwitnąć tak obficie jak w miejscach nasłonecznionych. Główne intensywne kwitnienie występuje generalnie podczas miesięcy suchych, co oznacza różną porę roku w różnych regionach, i w niektórych może wystepować dwa razy do roku. Ale w Australii C. viminalis widywany jest także produkujac małe ilości kwiatów przez cały rok.
Owocnie-kapsułki zawierające nasiona potrafią pozostawać na gałązkach C. citrinus nawet przez siedem lat, zachowując swoje nasiona w zamknieciu do czasu stymulacji przez śmierć rośliny lub kontakt z ogniem. Z kolei C. viminalis zrzuca swoje nasiona po okresie około roku. Rośliny te moga być rozmnażane przez nasiona albo sadzonki ze zdrewniałych pędów. Ale jedynie sadzonki jako klony gwarantują że nowe rośliny będą miały wygląd i chemotyp rośliny matecznej, co jest szczególnie ważne w przypadku ich wielu różnych kultywarów, jak karlowaty C. viminalis 'Captain Cook'. Potomstwo z nasion może być krzyżówką rośliny matecznej z innym gatunkiem Callistemon'a jako że wszystkie gatunki Kalistemonów łatwo zapylają się nawzajem, lub mogą różnić się od swoich rodziców ze względu na mutacje.
Kwiaty Kalistemonów są bogate w nektar i uwielbiane przez różne rodzaje pszczół miodnych, dlatego rośliny te mogą być źródłem miodu nawet na skalę komercyjną. Świeżo rozwinięte, czyste kwiatostany są zrywane i zanużane w wodzie aby puściły swój nektar. Ale aby uzyskac słodki napój można również użyć starej aborygeńskiej metody, i powoli lać wodę na kwiaty wiszące na pędach, trzymając miskę zbiorczą pod nimi.
Ich liście zbierać można o każdej poże roku, ale te zebrane w porze deszczowej lub krótko po, będą zawierały mniej olejku eterycznego. Tak więc herbata z nich będzie miała mniej aromatu i słabsze działanie lecznicze. Liście te powinny być w pęłni rozwinięte, twarde i szarawo zielone. Młode, wciąż miękkie i jasno zielone liście nie są dobre.
Callistemony są roślinami bardzo łatwymi w utrzymaniu, nie trzeba ich przycinać, bedą zawsze dobrze wyglądać bez cięcia. Ale chcąc je kształtować lub ograniczyć ich wzrost (rośliny te świetnie nadają się na bonsai), wtedy należy to zrobić po okresie kwitnienia lub przynajmniej dwa miesiące przed okresem kwitnienia. W przeciwnym razie można ściąc pędy które wydałyby kwiaty. Młode przyrosty nie tworzą kwiatów. Również silne przycinanie Kalistemonów może zmósić je do zużycia większej energii na tworzenie nowych pędów zamiast wydawania kwiatów, przez długie miesiące. Ale jeśli zachodzi taka potrzeba, można ścinać nawet duże stare drzewa Kalistemonów aż do korzeni. Ponieważ posiadają one niezwykłą zdolność do regeneracji i szybko odrastają z niewielkich pozostałości.
Wszystkie Kalistemony mogą być atakowane przez tarczniki, ale ich ekstrakty wykazały insektobójcze działanie przeciw niektórym insektom atakującym rośliny, takim jak Aphis (mszyce), i ślimakobujcze przeciw niektórym gatunkom ślimaków, jak np. Biomphalaria.
Olejek eteryczny z liści i pędów C. viminalis wykazał silne działanie roztoczobójcze i odstraszające na Przędziorka chmielowca.
Olejek eteryczny z C. viminalis wykazał umiarkowane lub silne działanie zabójcze na insekty przechowywanych ziaren : Sitophilus oryzae, Tribolium castaneum, Rhyzopertha dominica, Ephestia kuehniella, Acanthoscelides obtectus i Callosobruchus maculatus. A C. lanceolatus jest uznany za skuteczny w kontroli ćmy ryżowej Corcyra cephalonica.
Ekstrakty z liści C. viminalis pokazały silne działanie larwobójcze na larwy komarów Aedes albopictus.
Leptospermone, naturalny związek pozyskiwany z korzeni C. citrinus, działa fitotoksycznie i powoduje żółknięcie traw i szerokolistnych chwastów, a jednocześnie zaobserwowano że kukurydza jest na niego odporna. Mesotrione, syntetyczny związek pochodzący od leptospermone, jest stosowany jako herbicyd do kontroli szerokolistnych chwastów w uprawach kukurydzy. Również olejek eteryczny wyekstraktowany z C. viminalis wykazał wybiórcze działanie fitotoksyczne, i biorąc pod uwage jego biodegradowalną naturę może on być wykorzystany do stworzenia ekologicznych herbicydów.
Eucalyptol zwany również jako 1,8 - cineole jest dobrze znany ze swojego działania allelopatycznego (negatywnie wpływa na kiełkowanie i rozwój chwastów). Olejki eteryczne zarówno z C. viminalis jak i C. citrinus są bogate w eukaliptol, który stanowi przeważnie ponad 50% ich zawartości.
Ekstrakt z kwiatów Callistemon'a citrinus może być użyty jako naturalna alternatywa dla syntetycznych wskaźników pH (i prawdopodobnie kwiaty wszystkich gatunków Kalistemonów kwitnacych na czerwono nadają się do tego równie dobrze). Daje on dokładne rezultaty równe wskaźnikowi Fenoloftaleiny i dlatego może zastąpić jego użycie w miareczkowaniu ilościowym. Kwiaty Kalistemona są myte wodą kranową a potem wodą destylowaną. Suszone w cieniu i kruszone w moździerzu. Nastepnie przygotowywany jest ekstrakt wodą destylowaną, filtrowany papierowym filtrem i przechowywany w szczelnym pojemniku w temperaturze 4ºC.
Drewno Kalistemonowe jest bardzo twarde i używa się go do robienia uchwytów do narzędzi itp.. Jest ono używane również jako dobry środek opałowy.
ZASTOSOWANIE KULINARNE
Liście i kwiaty z Kuflika płaczącego i Kuflika cytrynowego są używane do sporządzania bardzo smacznych herbatek (prawdopodobnie wszystkie gatunki Kalistemona mogą być użyte w tym celu, mając bardziej lub mniej podobny jeśli nie identyczny smak, ale nie posiadam wystarczających informacji dla potwierdzenia tej tezy). Liście mogą być ususzone i rozkruszone, lub użyte świeżo po zerwaniu z drzewa, ale należy je wtedy dobrze posiekać tuż przed zalaniem wrzątkiem. Muszą one się parzyć pod szczelnym przykryciem aby zapobiec wyparowywaniu olejków eterychnych liści, które nadają herbacie z liści Kuflika ich cały urok. Ponieważ cały urok tej herbatki tkwi w jej aromacie.
W smaku jest ona po prostu delikatna, lekko gorzka, ale jej aromat jest unikalny i bogaty, z wyczuwalną nutą eukaliptusów, cytrusów i sosen. Aromat herbaty z Kuflika cytrynowego jest jak wskazuje jego nazwa przeważnie bardziej cytrusowy, niż ten herbatki z liści Kuflika płaczącego. Obie herbaty są równie smaczne na ciepło i na zimno, i dobrze łączą się ze słodkimi i kwaśnymi sokami owocowymi. Są bardzo rewitalizujące, poprawiają samopoczucie, lekko pobudzają jednocześnie relaksując.
Napary ze świeżych kwiatostanów Kalistemonów są o wiele mniej aromatyczne ale o wiele bardziej słodkie. Kwiatostany te mogą być włożone do każdego rodzaju napoju jako słodzik. Australijscy Aborygeni często po prostu wysysają nektar z kwiatów Kalistemonów, lub powolnie i powtarzając, polewają wodę na gałązki z obfitością kwiatostanów, tak aby skapywała ona razem z nektarem do miski pod nimi.
Dr. Mark "Merriwether" Vorderbruggen na swoim blogu Foraging Texas sugeruje że : ,, Możecie również używać liści i kwiatów z drzew Kalistemonów w podobny sposób do liścia laurowego lub rozmarynu. Dodając po kilka do sosów, gulaszy, lub pieczonego mięsa dla egzotycznego smaku. '' Sam nigdy jeszcze nie próbowałem używać Kuflika jako przyprawy, ale z pewnością spróbuję i opiszę tutaj swoje doświadczenia.
Naukowcy rekomendują olejek eteryczny z Callistemon'a citrinus i metanolowe i wodnometanolowe ekstrakty jako roślinne środki konserwujące. Które chronią produkty spożywcze przed szybkim zepsuciem, będąc jednocześnie zdrowymi w spożywaniu w przeciwieństwie do syntetycznych konserwantów mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Liście Kalistemonów są bogate w Eukaliptol, składnik olejków eterycznych charakterystyczny dla roślin Eukaliptusów i Liścia Laurowego. Pomimo że używa się go jako środka aromatyzujacego w produkcji żywności jak i leków, i posiada on wiele właściwości leczniczych. Eukaliptol jest również znany ze swojej długiej listy skutków ubocznych jego nadmiernego spożycia. Dlatego umiarkowanie w jakiejkolwiek formie konsumpcji Kalistemonów jest konieczne.
ZASTOSOWANIE KOSMETYCZNE
W Korei Południowej przeprowadzono badania mające na celu oszacowanie potencjału Callistemon'a citrinus jako składnika kosmetyków odmładzających skórę. Autorzy badzań wyciągneli z nich wniosek że z powodu faktu że ekstrakty C. citrinus wykazały silne działanie przeciw-elastazyczne i silne właściwości przeciwutleniające, roślina ta może być potencjalnym kandydatem do stworzenia nowych substancji kosmetycznych.
Zmiażdżone liście Kalistemona są tradycyjnie używane do nacierania skóry w celu odpędzenia insektów, liście te są również wkładane pomiedzy ubrania i pościel aby odstraszyć insekty (olejek eteryczny z C. viminalis wykazał działanie insektobójcze).
Biorąc pod uwagę ochronę skóry przed starzeniem się w połączeniu z właściwościami odstraszania insektów, faktem że niszczą one różne rodzaje mikrobów infekujących skórę, i oczywiście wspaniały zapach, Kalistemony rzeczywiście wydają się być doskonałym składnikiem do kremów dla skóry i innych kosmetyków.
ZASTOSOWANIE MEDYCZNE
Kalistemony były używane w lecznictwie Australijskich Aborygenów od czasów niepamiętnych. Callistemon viminalis i Callistemon citrinus są najpopularniejszymi gatunkami z tego rodzaju, ponieważ zostały przywiezione z Australii do wielu krajów, do niektórych już ponad 200 lat temu. Dlatego oba te gatunki są najlepiej znane ze swojego zastosowania w tradycyjnej medycynie przez ludowych uzdrowicieli i zielarzy, nie tylko w Australii ale również i inych krajach. Oraz są najlepiej przebadanymi ze wszystkich gatunków Kalistemonów. Ponieważ wiele naukowych badań fitochemicznych i testów farmakologicznych nad tymi dwoma gatunkami (z których niektóre zaowocowałły stwożeniem nowych leków farmakologicznych) przeprowadzono w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu, niektóre również w krajach takich jak Irak, Iran, Egipt, Korea, Japonia, Wietnam, a nawet kilka w Australii.
Tak, to dosyć zabawne i smutne jednocześnie że niewielu Australijskich naukowców zdaje się interesować potencjałem medycznym swoich rodowitych roślin. I według mojej wiedzy, właściwości lecznicze Kalistemonów są o wiele mniej znane Australijskim użytkownikom ziół, niż te większośći ziół przywiezionych na ten kontynent z Europy. I pomimo że w wielu lokalnych społecznościach na świecie C. viminalis i C. citrinus są uznawane jako ważne leki ziołowe. Większość posiadaczy tych roślin trzyma je jedynie dla ich walorów ozdobnych, będąc całkowicie nieświadomymi ich zalet zdrowotnych ani nawet faktu że herbata z nich zrobiona wspaniale smakuje. Co sprawia że sa one jednymi z najbardziej niewykorzystywanych roślin leczniczych, spośród tych które zostały dobrze zbadane i posiadają wiele naukowo okrślonych właściwości, zweryfikowanych tradycyjnych roszczeń i potwierdzonej nieszkodliwości.
Etnobotaniczne udokumentowania i rezultaty fitochemicznych i farmakologicznych testów dowodzą że Callistemon viminalis i Callistemon citrinus są zbliżone do bycia identycznymi nie tylko ze względu na ich wyglad, ale również pod względem posiadanych właściwości leczniczych. Działaja one : przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie (zarówno na Gram-dodatnie i Gram-ujemne), przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, ściągające, moczopędne, przeciwcukrzycowe, przeciwrobacze, relaksacyjne, neuroprotekcyjne, przeciwbólowe, przeciwrakowe, przeciwbiegunkowe, anty-trombotyczne, przeciwdrgawkowe, chronią wątrobę i serce, stymulują gojenie ran, obniżają poziom tłuszczów we krwi, a także hamują enzymy cholinesterazy i elastazy.
Flawonoidy wyizolowane z Callistemon'a viminalis posiadają zdolnośc hamowania agregacji płytek krwi (efekt anty-trombotyczny) i stymulują rozszerzanie się naczyń krwionośnych.
Pomimo że w terminologii Tradycyjnej Chińskiej Medycyny uznaje się że Kalistemony posiadają neutralne właściwości termiczne, osobiście skłonny jestem raczej do zdania że działają one lekko ochładzająco.
Callistemon viminalis i Callistemon citrinus są powszechnie używane jako wzajemne substytuty. Napary z ich samych liści lub liści z kwiatami są tradycyjnie stosowane w leczeniu chorób takich jak :
- Dolegliwości układu oddechowego. Są one często używane w leczeniu wszelkiego rodzaju problemów z oddychaniem, wywołanych przez infekcje, stany zapalne lub alergie, takich jak kaszel, zapalenie oskrzeli czy gruźlica.
- Dolegliwości układu trawiennego. Kalistemony są powszechnie stosowane na infekcje i stany zapalne żołądka i jelit, powodujące bóle i biegunki.
- Infekcje bakteryjne. C. viminalis i C. citrinus są tradycyjnie używane do leczenia wielu rodzajów bakteryjnych infekcji, czy to w jamie ustnej, płucach, żołądku, jelitach, układzie moczowym czy skórze.
Ekstrakty z liści tych roślin wykazały działanie antybakterryjne przeciw : Staphyllococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Baccilus anthracis, Shigella sonnei, Salmonella enteritidis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter cloacae, Streptococcus faecalis, Serratia marcescena, Chromobacterium violaceum, Micrococcus luteus, Salmonella typhi, Proteus vulgaris, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus epidermidis, Klebsilla pneumonia, Klebsiella oxytaci, i wielu innym gatunków zarówno Gram-dodatnich jak i Gram-ujemnych bakterji.
- Infekcje grzybicze. Callistemon viminalis i C. citrinus posiadają silne dzialanie przeciwgrzybicze, zawdzięczane głównie składnikom ich olejków eterycznych. Wiele badań w różnych krajach dowiodło aktywności Kalistemonów przeciw szerokiej gamie rodzajów grzybic, od tych które są patogenami ludzkimi lub zwierzęcymi, tych które są patogenami roślinnymi, po te które powodują pleśnienie książek. Szczegółowe informacje na temat przeciwgrzybiczych właściwości Kalistemonów, mozna przeczytać w języku angielskim pod linkiem - https://shodhganga.inflibnet.ac.in/bitstream/10603/119605/12/12_chapter%204.pdf
- Infekcje wirusowe. Herbata z Kalistemona jest tradycyjnie spożywana jako lek na grypę w Wietnamie. Olejek eteryczny z C. viminalis wykazał wysoką aktywnośc antywirusową przeciw Herpes simplex virus 1 (HSV-1) poprzez bezpośrednią interakcję z wolnymi cząstkami wirusa.
Główna substancja z olejków eterycznych C. viminalis i C. citrinus - Eucalyptol (średnio 50% olejku), działa na poziomie molekularnym jako inhibitor scieżki infekcji COVID-19.
- Infekcje pasożytnicze, glisty. Kalistemony są tradycyjnie stosowane w leczeniu zakażeń glistami ludzkimi. Olejek eteryczny z C. viminalis wykazał działanie przeciwrobacze na tasiemce. Wodne ekstrakty z C. citrinus wykazały obiecujące wyniki in vivo przeciwko Schistosoma mansoni, wywołujacemu schistosomiasis.
- Stany zapalne. Te dwa zioła są tradycyjnie używane jako bardzo skuteczne środki na wiele rodzajów stanów zapalnych, od wsponmianych już tu wcześniej zapaleń płuc, żołądka i jelit po artretyzm i dnę moczanową. Metanolowe ekstrakty z liści C. citrinusa wykazały znaczące działanie przeciwzapalne na dnę wywołaną przez Carrageenan u szczórów, porównywalne z Diclofenac Sodium.
- Schorzenia układu moczowego. Są one używane w leczeniu różnego rodzaju infekcji i stanów zapalnych układu moczowego, ale również aby pomóc dzieciom mającym problemy z trzymaniem moczu i moczeniem łóżka, oraz dla dorosłych mężczyzn w celu zmniejszenia złośliwego powiększenia lub zapalenia prostaty. Dzięki swoim właściwościom ściągającym i moczopędnym, są one pomocne w łagodzeniu zatrzymania płynów i ogólnych problemach układu moczowego.
Poza przyjmowaniem doustnym, napary z Kalistemona są używane przez kobiety do przemywania dróg moczowo-płciowych z nadmiernej menstruacji lub upławów.
- Krwawienia. C. viminalis jest tradycyjnie stosowany w leczeniu hemoroidów i krwawiących wrzodów. Dzieki wysokiej zawartości krzemionki, pomaga zarówno w zredukowaniu krwotoku jak i gojeniu powstałej rany. Dodatkowo posiada on właściwosci hemostatyczne związane z działaniem ściągajcym, pomaga zatrzymać wewnętrzne krwawienie spowodowane np. wrodami, poprzez zwężanie naczyń krwionośnych.
- Bóle. Kalistemony są tradycyjnie używane w uśmierzaniu bólów. Działanie analgetyczne metanolowego ekstraktu z C. citrinus zostało potwierdzone w testach na myszach jako znaczące.
Wyniki niektórych z badań sugerują również że C. viminalis i C. citrinus mogą być skuteczne w leczeniu : cukrzycy (zarówno typu pierwszego i drugiego), wysokiego ciśnienia krwi, zakrzepów, uszkodzeń wątroby, melanomy, raka jajników, lub być użyte jako środki kardioprotekcyjne i przeciwdrgawkowe.
Zewnętrznie zmiażdzone liście Kuflika mogą być używane do okładów na infekcje skóry, a napary można stosować do obmywania dotknietych infekcją miejsc.
Z wielu fitochemicznych badań które przeprowadzono nad materiałem roślinnym Callistemon'a viminalis i Callistemon'a citrinus z wielu różnych regionów na świecie. Możemy wyraźnie zobaczyć że profile chemiczne obu tych roślin są niemal identyczne, z różnicami pomiędzy chemiczną kompozycją obu gatunków, nie znaczniejszą niż różnice w kompozycji pomiędzy roślinami jednego z tych gatunków zebranymi z różnych środowisk. Co uzasadnia twierdzenie że oba gatunki mogą być używane jako substytuty w leczniczych terapiach.
Jedyna norma jaka się wyłania z tych danych, która róznicuje oba te gatunki. Jest taka że olejek eteryczny z C. citrinus generalnie zawiera więcej limonenu niż olejek eteryczny wyekstraktowany z C. viminalis.
Olejki eteryczne są najważniejszą aktywną substancją odpowiedzialną za właściwości lecznicze liści Callistemon'a viminalis i C. citrinus (ich zawartość w dorosłych liściach wynosi 0.1-0.6% świeżej wagi). Olejki eteryczne tych roślin składają się głównie z utlenionych monoterpenów i monoterpenów (61.38% - 94.42%) oraz mniejszej ilości seskwiterpenów, i są bogate w : eukaliptol syn. 1,8-cineole (9%–83%), alpha-pinene, beta-pinene, limonen, alpha-phellandrene i alpha-terpineol (pod tymi linkami są niektóre z pełnych list związków viminalis i citrinus Egypt , viminalis Punjab India , citrinus Northern India, citrinus Nepal ).
Liście obu tych gatunków Kalistemona zawierają również : polifenole (flawonoidy - kwercetynę i kemferol, taniny, kwasy fenolowe, neolignany - callislignan A i B), trójterpenoidy (alphitolic acid, lupenol, erythrodiol, taraxerol, betulinic acid, ursolic acid, betulinic acid 3-O-caffeate, morolic acid 3-O-caffeate i ursolic acid 3-O-caffeate), saponiny, steroidy, fitosterole, alkaloidy i glikozydy flawonolowe.
Lek nitisinone, który jest pochodnym od leptospermone - pierwotnie wyizolowanego z Callistemon'a citrinus i stosowanego jako herbicyd, jest obecnie używany do leczenia tyrozynemi typu pierwszego.
Nie znalazłem żadnych doniesień o skutkach ubocznych lub przeciwwskazaniach medycznego zastosowania Kuflików. Ale ze względu na ich wysoką zawartośc eukaliptolu, doustnie napary lub inne ekstrakty z liści Kalistemonów, nie powinny być przyjmowane przez długi okres bez przerw ani w wielkich dawkach.
FLOWER REMEDIES czyli KWIATOWE REMEDIA
Aborygeni w Australii polewają wielokrotnie kwiaty Kalistemona przez 5 do 10 min. wodą, która skapuje do naczynia pod nimi. W rezultacie otrzymują wodę słodką od nektaru kwiatów, z unikalnym aromatem Kalistemonów. Robią to od stuleci. Co oznacza że na długo przed tym jak Edward Bach zaczął twożyć swoje Flower Remedies, i jego technika produkcji tych najsubtelniejszych preparatów ziołowych zyskała popularność. Aborygeński sposób polewania wodą kwiatów zwisających z pędów roślin bez zrywania tych kwiatów, dał początek wyrobu Kwiatowych Remediów metodą Stepanovs. Te tak zwane Love Remedies różnią się właśnie pod tym względem od klasycznych Bach Flower Remedies, które są tworzone poprzez zanużanie zerwanych z roślin kwiatów w misce wody i umieszczenie jej na słonecznym miejscu.
W swojej książce ,, Lowe Remedies '', Juta Stepanovs z Harald'em Tietze i Ingfried Hoberd MD piszą że Callistemon Flower Remedy jest stosowne na następujące zaburzenia emocjonalne : ,, upartą ale silną osobowość; lek przed odpuszczeniem i oczyszczeniem; uwięzienie w ustalonych wzorach zachowań i przyzwyczajeniach z sprzeciwianiem się zmianom (takim jak dojżewanie, rodzicielstwo, menopauza, kryzys wieku średniego, starość i śmierć).''
AROMATERAPIA
Nie znalazłem żadnych informacji o stosowaniu olejku eterycznego z jakiegokolwiek gatunku Kalistemona. Zamiast tego znalazłem opinię że zawartość olejku eterycznego w C. viminalis wynosi 0.1-0.5% świeżej wagi (inne źródło mówi o 0.6%), co sprawia że ilość ta jest zbyt mała dla wykożystania ekonomicznego. Ale moim zdniem, nawet jeśli ekstrakcja z materiału o tak niskiej zawartości olejku eterycznego spowoduje jego wysoką cenę, to i tak będzie warto.
Callistemon viminalis i Callistemon citrinus posiadają unikalne zapachy, z głównymi nutami eukaliptusów, cytrusów i sosen, i bogatym tłem. Oba te olejki poprawiją samopoczucie, ożywiają, stymulują ale jednocześnie relaksują. Posiadają silne działanie antyseptyzne i przeciwzapalne i wiele innych właściwości leczniczych (wymienionych szczegółowo w rozdziale Zastosowanie Medyczne). Dlatego są one doskonałe dla oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, szczególnie dla osób z problemami w oddychaniu spowodowanymi przez stany zapalne płuc itp. Dla osób których skóra nie jest wrażliwa na eukaliptol ani inne składniki olejku Kalistemonowego, sugerowałbym również używanie go (po rozcieńczeniu) do masażu lub zwyczajne stosowanie miejscowe na skórę.
Masaż brzucha może prawdopodombie ulżyć w bólach brzusznych i być może nawet zatrzymać biegunkę. Z kolei masaże klatki piersiowej powinny być pomocne przy stanach zapalnych układu oddechowego, a podbrzusza na zapalenia układu moczowo-płciowego.
Zastosowanie miejscowe może pomóc w przypadku wielu różnego typu infekcji skóry, czy to bakteryjne, grzybicze czy wirusowe, i pozostawi na skórze przyjemny zapach. Odpędza to insekty, i istnieje nawet prawdopodobieństwo że może odstraszać kleszcze. Ponieważ badania naukowe wykazały że olejek eteryczny z C. viminalis posiada silne działanie odstraszające na przędziorki, które należą do tej samej podgromady pajęczaków co kleszcze, czyli do roztoczy (Biorąc pod uwagę jak poważne niebezpieczeństwa dla zdrowia niesie ukąszenie kleszcza, np. zakażenie boreliozą. Uważam że sprawą wielkiej wagi jest zbadanie tej potencjalnej właściwości odpendzania kleszczy przez olejki eteryczne Kalistemonów. I bardzo polecam naukowcom posiadającym odpowiednie możliwości wykonanie takich testów.)
Jako że olejki eteryczne z Kalistemonów nie są obecnie komercyjnie dostępne. Sugerowałbym każdemu kto nie ma sprzętu aby samemu wykonać destylację, po prostu zrobić sobie olej ziołowy z liści Kalistemona do zewnętrznego użytku (olej ziołowy do użytku wewnętrznego, leczniczego lub kulinarnego jest prawdopodobnie również dobrym pomysłem).
Można również dodawać świeże posiekane lub suszone pokruszone liście Kalistemona do gorącej kąpieli, lub używać je do inhalacji parowych.
,, Medicinal Plants in Australia Volume 2: Gums, Resins, Tannin and Essential Oils '' - Cheryll Williams, Rosenberg Publishing 2011
,, Love Remedies '' - Harald W. Tietze, Juta Stepanovs, Ingfried Hoberd MD, Harald Tietze Publishing 2001
PHARMACOGNOSTIC STUDY OF CALLISTEMON CITRINUS L. BARK - SILVIA NETALA, REETHIKA PENMETSA, SNEHITHA NAKKA, BHAGYA LAKSHMI POLISETTY
Triterpenoids and Steroid from the Leaves of Callistemon citrinus (Curtis.) - Farhana Ahmed, Mohammad Sharifur Rahman, Muhammad Abdullah Al-Mansur and Mohammad A. Rashid
Youn-Chul Kim, Pham Quoc Long, Young Ho Kim
CALLISTEMON CITRINUS (CURTIS.) LEAF SHOWS ANALGESIC AND ANTIDIARRHEAL ACTIVITIES IN SWISS-ALBINO MICE MODEL - Farhana Ahmed, Mohammad Firoz Khan, Sharmin Reza Chowdhury, Mohammad Sharifur Rahman, Md. Al-Faruk and Mohammad A. Rashid
CALLISTEMON CITRINUS (CURTIS.) LEAF SHOWS ANALGESIC AND ANTIDIARRHEAL ACTIVITIES IN SWISS-ALBINO MICE MODEL - Farhana Ahmed, Mohammad Firoz Khan, Sharmin Reza Chowdhury, Mohammad Sharifur Rahman, Md. Al-Faruk and Mohammad A. Rashid
Antioxidant Potential and Oil Composition of Callistemon viminalis Leaves - Muhammad Zubair, Sadia Hassan, Komal Rizwan, Nasir Rasool, Muhammad Riaz, M. Zia-Ul-Haq and Vincenzo De Feo
Medicinal and biological values of Callistemon viminalis extracts: History, current situation and prospects - Mohamed Z.M. Salem, Mervat EL-Hefny, Ramadan A. Nasser, Hayssam M. Ali, Nader A. El-Shanhorey, Hosam O. Elansary
Phytochemistry and Pharmacology of Callistemon viminalis (Myrtaceae): A Review - Kamal Ahmad, Fareeda Athar
Seasonal Variation in the Composition of Oil, Protein, Carbohydrate, Carbon and Nitrogen Content in Mature Leaves of Callistemon viminalis - Aditi Shreeya Bali
Studying of antibacterial effect for leaves extract of Callistemon viminalis in vitro and vivo (urinary system) for rabbits - Afrah. J. Abd
Essential oil composition of Callistemon viminalis leaves from India - S. K. Srivastava, Ateeque Ahmad, K. V. Syamsunder, K. K. Aggarwal, S. P. S. Khanuja
Antioxidant and antiviral activities of essential oils from Callistemon viminalis and Schinus molle L - R.M. Romeilah, Sayed Fayed, Ibrahim Mahmoud
Phytochemical profiling and seasonal variation of essential oils of three Callistemon species cultivated in Egypt - Haidy A. Gad ,Iriny M. Ayoub ,Michael Wink
Therapeutic potentials of Callistemon lanceolatus DC - Sanjita Das and Uttam Singh
Antimicrobial activity of Callistemon citrinus and Callistemon salignus methanolic extracts - Ian Edwin Cock
Antibacterial Activity of Hydroalcoholic Extract of Callistemon citrinus and Albizia lebbeck - Seyyed Mansour Seyydnejad, Masumeh Niknejad, Ismaieel Darabpoor and Hossein Motamedi
Antimicrobial Activity and Chemical Composition of Callistemon comboynensis and C. citrinus Leaf Essential Oils from the Northern Plains of India - Shikha Gupta, Ajai Kumar, Kunal Srivastava, Santosh K. Srivastava, Suaib luqman, Anupam Maurya, Mahendra. P. Darokar, Kodakandla V. Syamsundar and Suman P. S. Khanuja
Acute toxicity, brine shrimp cytotoxicity and relaxant activity of fruits of callistemon citrinus curtis - Niaz Ali, Ghayour Ahmed, Syed Wadood Ali Shah, Ismail Shah, Mehreen Ghias & Imran Khan
Antimicrobial, Antioxidant and Cytotoxic Activities of Callistemon citrinus (Curtis) Skeels - Md. Enamul Haque, Afrin Sultana, Biazid Alam Shibib and Md. Mirazul Islam
Assessment of the terpenic profile of Callistemon citrinus (Curtis) Skeels from Mexico - S. Petronilho, S. M. Rocha, E. Ramírez - Chávez, J. Molina - Torres, P. Rios - Chavez
Effects of Callistemon citrinus aqueous extract on prepatent and patent infections with Schistosoma mansoni in experimentally infected mice - S. A. El-Refai, A. F. Atia, S. F. Mahmoud
Callistemon citrinus (Myrtaceae) methanolic leaf extract: a potent mosquitocidal agent for
controlling dengue vector mosquito Aedes aegypti (Diptera: Culicidae) - Palanikumar M, Pravin Y, Navaneethan M, Mahendren S, Mohanraj R S and Dhanakkodi B
Chemical composition and biological activity of the leaf essential oil of Callistemon citrinus from Nepal - Samon Shrestha, Ambika Poudel, Prabodh Satyal, Noura S. Dosoky, Bhuwan K Chhetri, William N. Setzer
Phytochemical Screening and Antimicrobial Activity of Callistemon citrinus (L.) Leaves
Extracts - K.V.V.S. Krishna, G. Surendra, M. Anjana and K.S.K. Siva Nagini
Antimicrobial activity of extracts of Callistemon citrinus flowers and leaves against Listeria monocytogenes in beef burger - Peter Olutope Fayemi, Ismet Ozturk, Ceyda Özcan, Michio Muguruma
Glossary of Callistemon lanceolatus D.C. – An ornamental plant with Marvellous Properties - Shilpa Maria, I.J. Kuppast, J.H. Virupaksha, M. Vanajakshi, K. Prasad
Compounds with elastase inhibition and free radical scavenging activities from Callistemon lanceolatus - Ju Hee Kim, Jong Chul Byun, Anil Kumar Reddy Bandi, Chang-Gu Hyun and Nam Ho Lee
The Antioxidant and Antihyperglycemic Activities of Bottlebrush Plant (Callistemon lanceolatus) Stem Extracts - Ramesh Kumar, Ashutosh Gupta, Amit Kumar Singh, Anupam Bishayee and Abhay K. Pandey
Phytochemical analysis of the active extract and isolation and characterization of antifungal active principle from Callistemon lanceolatus (Sm.) Sweet
In vitro Antioxidative Potential of Extracts from Callistemon lanceolatus Sweet. and Eucalyptus lanceolata Labill - Arvind Kumar, Rajbir Kaur, Tarunpreet Singh Thind, Rohit Arora, Pardeep Kaur and Saroj Arora
Protective effect of Callistemon lanceolatus extract in alloxan induced diabetes in albino Wistar rats - Ramesh Kumar and Abhay Kumar Pandey
Sideroxylin (Callistemon lanceolatus) suppressed cell proliferation and increased apoptosis in ovarian cancer cells accompanied by mitochondrial dysfunction, the generation of reactive oxygen species, and an increase of lipid peroxidation. - Park S., Lim W., Jeong W., Bazer FW., Lee D., Song G.
Callistemon lanceolatus (Bottle Brush) Flower Extract as a Greener Alternative to Synthetic pH Indicators - Sushma Dave
Antimalarial potential of leaves crude extract of Callistemon lanceolatus D.C. - Muhammad Binyamin Khan, Muhammad Afzal, Yasir Ihtesham, Muhammad Sadiq, Ejaz Ahmad Khan, Muhammad Fiaz, BurhanUd Din, Muhammad Idrees Khan, Muhammad Safdar Baloch, Najeeb Ullah
Antidiabetic, Hypolipidemic, and Antioxidant Activities of Callistemon lanceolatus Leaves Extract - Sunil Kumar, Vipin Kumar and Om Prakash
Evaluation of Antioxidant and antibacterial activity of Callistemon spp. plant extract - Pratiksha Joshi, Komal Adhane, Sushma Chature, and Neha Chavan
Antibrucellosis Activity of Medicinal Plants from Western Ghats and Characterization of Bioactive Metabolites - Raghava Sri, Umesha Sharanaiah
Medicinal plants used by traditional medicine practitioners in the treatment of tuberculosis and related ailments in Uganda - John R.S. Tabuti, Collins B. Kukunda, Paul J. Waako
Eucalyptol (1,8 cineole) from Eucalyptus Essential Oil a Potential Inhibitor of COVID 19 Corona Virus Infection by Molecular Docking Studies - Arun Dev Sharma and Inderjeet Kaur
https://www.anbg.gov.au/callistemon/
https://www.anbg.gov.au/gnp/gnp2/callistemon-citrinus.html
https://www.anbg.gov.au/gnp/gnp12/callistemon-viminalis.html
https://sites.google.com/site/efloraofindia/species/m---z/m/myrtaceae/callistemon
https://www.nparks.gov.sg/florafaunaweb/flora/2/7/2772
https://aciar.gov.au/node/8036
http://libproject.hkbu.edu.hk/was40/detail?channelid=1288&lang=en&searchword=herb_id=D01026
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz