środa, 5 stycznia 2022

Polygonum chinense - Rdest Chiński


      KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

   Polygonum chinense to bujna, wieloletnia, zielna roślina, której pędy są wystarczająco sztywne aby utworzyć wzniesiony krzew do ok. 1m wysokości, ale osiągając większą długość mają tendencję do wykładania się lub pięcia po sąsiadujących krzakach, ogrodzeniach itp. (nawet do wysokości 10m). Gatunek ten pochodzi z regionów Azji o klimacie subtropikalnym lub ciepłym umiarkowanym, od Indii, Sri Lanki i rejonu Himalajów, przez całą Azję Południowo-Wschodnią, po Koreę, Japonię, Tajwan, Filipiny, Indonezję i Papuę Nową Gwineę. Został on również wprowadzony do Pakistanu, na Hawaje, do Australii, Nowej Zelandii, na Reunion i Jamajkę.
   Jego liście mogą mieć kształt od eliptycznego i jajowatego po równowąski i owalnie-lancetowaty, i powierzchnię gładką lub pokrytą mikro-włoskami, a jego kwiaty mogą być białe lub czerwono-różowe. Zróżnicowanie to zostało zaznaczone w botanicznej klasyfikacji, i obecnie cztery różne typy Polygonum chinense są oficjalnie uznawane : Polygonum chinense var. chinensePolygonum chinense var. ovalifolium, Polygonum chinense var. paradoxum i Polygonum chinense var. hispidum.
   Wszystkie te typy Rdestu Chińskiego są szeroko stosowane przez wiejskich znachorów i ziołoleczników w większości regionów gdzie rosną one na dziko, i czasami również (choć rzadko) są one uprawiane w ogrodach w celu użycia jako lek lub warzywo liściaste. Polygonum chinense var. ovalifolium jest również sadzone ze względu na swoje walory ozdobne, jako że jego czerwono-różowe kwiatki nadają mu wiele uroku.
 
                                         Polygonum chinense var. ovalifolium



                                             Polygonum chinense var. chinense


 
   Pomimo że Polygonum chinense var. ovalifolium ze swoimi czerwono-różowymi kwiatami i szerokimi liśćmi, różni się znacznie wyglądem od innych form Polygonum chinense, o białych kwiatach i o wiele dłuższych i węższych liściach. Nie zauważyłem żadnej różnicy pomiędzy smakiem naparu ze świeżych liści ovalifolium i herbaty ze świeżych liści P. chinense var chinense. Nie znalazłem również żadnej informacji która by sugerowała jakąkolwiek różnicę we właściwościach leczniczych pomiędzy P. ovalifolium i odmianami o białych kwiatach.

   W Indyjskim stanie Manipur, Polygonum chinense używane jest jako utrwalacz dla ciemnych kolorów. Roślina w całości jest miażdżona i zanurzana w wodzie na 2 do 3 dni i powstały płyn używany jest jako barwnik.
 
   W Australii i Nowej Zelandii ma miejsce swojego rodzaju polowanie na czarownice przeciwko Polygonum chinense. Trudno jest mi debatować nad tym jak poważnym lub nie zagrożeniem jest on dla tamtejszej rdzennej roślinności lub lokalnych upraw. Ale promowanie używania toksycznych chemicznych herbicydów, które powodują skażenie środowiska (przez organizacje rządowe których zadaniem jest je ochraniać), w celu wytępienia sprowadzonego gatunku roślin będącego świetnym źródłem naturalnego leku jak i pożywienia. Jest moralnie złe i wysoce nielogiczne nawet jeśli roślina ta jest inwazyjna.
   Moja rada dla rolników którzy mają problem z naturalnym, nie chemicznym, usunięciem P. chinensis jako chwastu ze swoich upraw. Jeśli nie możecie go zwalczyć, po prostu zaprzyjaźnijcie się z nim. Jako że nie mam wątpliwości że przy obecnej popularności środków ziołowych, globalnie i w szczególności w samej Australii i Nowej Zelandii. Można zarobić dobre pieniądze zbierając i sprzedając ekologiczny Rdest Chiński, zamiast regularnych starych upraw skażonych herbicydami (które zazwyczaj zaburzają wzrost tychże upraw bezpośrednio, jak i pośrednio poprzez wyniszczanie pożytecznych mikroorganizmów w glebie przez co obniżając jej żyzność, a to oznacza niższe plony czasami przez lata).


   Polygonum chinense jest obecnie najczęściej używaną nazwą dla tego gatunku na świecie, ale Persicaria chinensis jest również często używana. Roślina ta posiada również wiele innych synonimów jakie znaleźć można w starych książkach, oto niektóre z nich : Polygonum auriculatum Meisn., Polygonum densiflorum Blume, Polygonum ovatum B.Heyne, Polygonum patens D.Don, Polygonum umbellatum (Houtt.) Koidz., Persicaria umbellata (Houtt.) Nakai, Rumex umbellatus Houtt., Ampelygonum chinense (L.) Lindl., Ampelygonum umbellatum (Houtt.) Masam., Coccoloba indica Wight ex Meisn., Coccoloba asiatica Lour..

   Najpopularniejszą nazwą potoczną dla Polygonum chinense używaną w j. angielskim jest Chinese Knotweed, można też się spotkać z jego nazwami takimi jak Mountain Knotweed, Creeping Smartweed, Rice Smartweed czy Hill Buckwheat. Ale niektórzy używają nazwy Chinese Knotweed dla Polygonum multiflorum (syn. Reynoutria multiflora i Fallopia multiflora), dlatego dla uniknięcia pomyłki P. multiflorum jest czasami nazywane Chinese Climbing Knotweed.

    Polygonum chinense jest również nazywane : Huo Tan Mu, Chi Di Li, Bai Fan Cao, Lao Shu Zhe, Yun Yao, Xiao Hong Ren (Chiński), Jangli Palak (Hindi), Bilee Kanagilu, Nir Kaniglu (Kannada), Actalaree, Sivappu, Kumbakodaali (Tamil), Jaryndem (Khasi), Piripu, Poovallikodi, Mudanthi, Oduthan, Thiruthanni  (Malayalam), Kelnap, Soleng, Modhusoleng (Assamese), Angom Yensil, Leibung Tharam (Manipuri), Paral (Marathi), Neerkapachi (Irula), Taham (Mizo), Kukurthotne (Nepali), Bangori Bhanga Gaas (w Bangladeszu), Sembuluh (Singapur), Mahaga-kyansit, Kinn-ywet, Boktaung, Wetkyein, Maha-gar-kyan-sit (Mjanma), Qaub Yag (Laos), Bota-bota, Darnon, Kulang-kulang, Langingit, Lutudan, Vono (Filipiny), Tsuru Soba (Japonia), Eong Gul Mo Mil (Korea), Liane Rouge (Francuski), Polygono da China (Portugalski). 

  
 
       UPRAWA I ZBIÓR 

   Polygonum chinense potrafi rosnąć zarówno jako krzew jak i pnącze. Jego pędy są zielne i cienkie, i nawet starsze nie pogrubiają się znacznie kiedy drewnieją. Dlatego jego wzrastające ku górze pędy mogą utworzyć krzew do jedynie ok. 1m wysokości, ponieważ czym rosną dłuższe tym bardziej się wykładają. I mając jakiegoś rodzaju podporę, taką jak krzaki, drzewa, ściany czy ogrodzenia, jego pędy mogą się wspinać nawet na 10m wysokości. Rdest Chiński jest gatunkiem wysoce polimorficznym, z kształtem liści od eliptycznego i jajowatego po równowąski i owalnie-lancetowaty, i niektóre jego formy są bardziej ekspansywne od innych. 
   Jest on wieloletnią rośliną wieczniezieloną ale jego liście często czerwienieją, pomarańczowieją lub żółkną bez opadania, kiedy wystawione są na silne działanie słońca lub suchą i gorącą pogodę (młode liście mogą wyrastać czerwonawe z powodu niedoboru fosforu). Może to jej dodawać wiele uroku, ale ostatecznie to piękno czerwono-różowych kwiatków nadaje Polygonum chinense status rośliny ozdobnej. Jej odmiany o białych kwiatach rzadko są cenione jako takie, ponieważ wyglądają one blado w porównaniu z jaskrawymi gwiazdkami słodkich czerwono-różowych kwiatostanów. Podawane jest że okres kwitnienia P. chinense przypada na czerwiec - listopad w Chinach, wrzesień - listopad w Pakistanie i wrzesień - grudzień w Indiach (region Himalajów), a ja obserwowałem go kwitnącego ogólnie przez cały rok na okrągło na Filipinach. Kwiaty Rdestu Chińskiego produkują dobrą ilość nektaru i są bogatym źródłem pyłku dla pszczół.

   W naturze Polygonum chinense występuje w regionach południowej i wschodniej Azji o klimacie subtropikalnym lub ciepłym umiarkowanym. Znaleźć go można głównie na nieużytkach, obrzeżach dróg, w zaroślach, lasach, wilgotnych dolinach, na zboczach wzgórz i stokach gór na wysokościach do 3000m n.p.m.. Potrafi on tworzyć gęste maty na powierzchni gruntu, całkowicie pokrywać listowie krzewów na których się pnie, lub jedynie luźno przeplatać się między pędami innych roślin.
   Rdest Chiński doskonale rośnie na żyznych, gliniastych wilgotnych glebach i może rosnąć nawet na terenach podmokłych, ale radzi sobie dobrze również z umiarkowanymi suszami. Nawet jeśli nadziemne części rośliny uschną całkowicie, może ona odrastać z przetrwanej części korzeniowej. Rośnie on zarówno dobrze w pełnym nasłonecznieniu jak i w półcieniu, i potrafi tolerować nawet silne zacienienie. Ale im więcej ma cienia tym mniej kwiatostanów wytwarza. Roślina ta również toleruje wysokie zasolenie.
   Polygonum chinense może być łatwo rozmnażane z nasion, sadzonek lub przez odkłady. Ptaki roznoszą jego nasiona które łatwo kiełkują. I w wilgotnych warunkach w żyznej glebie, młode rośliny rosną gwałtownie i stają się problematycznym chwastem na terenach uprawnych. Jest to często problemem na plantacjach herbaty, gdzie roślina ta potrafi w szybkim czasie obrosnąć zakrywając całe krzewy herbaciane i blokować system drenażu. Na zachodzie Jawy, larwy i dorosłe osobniki Haltica sp. powodują znaczące zniszczenia roślin P. chinensis. Dlatego biologiczna kontrola P. chinensis z zastosowaniem tego gatunku chrząszcza jest sugerowana.

   W chwili obecnej nie posiadam dostatecznych danych potwierdzających tą tezę. Ale z moich obserwacji wynika że wzrost Polygonum chinense var. ovalifolium jest mniej bujny i że roślina ta ogólnie osiąga mniejsze rozmiary i jest mniejszym zagrożeniem rywalizacyjnym dla sąsiadujących roślin, niż Polygonum chinense var. chinense i prawdopodobnie inne odmiany o białych kwiatach.

   Wszystkie części Polygonum chinense mogą być zbierane na okrągło przez cały rok w celach leczniczych, na użycie na świeżo lub po ususzeniu na napary. Ale do spożywania jako warzywo, nadają się jedynie młode liście i delikatne pędy roślin o szybkim wzroście, jako że starsze zawierają za dużo garbników.

    
      ZASTOSOWANIE KULINARNE

   Młode liście i delikatne pędy Polygonum chinense są czasami jadane na surowo w sałatkach. Są one delikatnie kwaśne i łagodnie cierpkie, ale z wiekiem liście te stają się zbyt twarde i cierpkie aby były smacznym warzywem i nadają się jedynie na herbatkę.
   Młode liście i pędy mogą być również używane do gotowania, duszone, podsmażane lub piklowane.

   Owoce Rdestu Chińskiego są jadalne, ale chociaż bardzo soczyste, w smaku są troszkę kwaśne i raczej nijakie.
 
   Herbata z liści i pędów Polygonum chinense nie jest na liście moich ulubionych ziołowych herbat, jako że jej smak i aromat nie jest jakoś wyjątkowy. Ale jest ona zdecydowanie jednym z tych naparów ziołowych które można pić dla czystej przyjemności a nie jedynie dla celów leczniczych. Rdest Chiński daje nam smaczną herbatkę, bardzo dobrą do posiłku, jak i do picia samą na relaksującą chwilę. Napar ze świeżych liści i pędów posiada delikatny smak, pozbawiony jakiejkolwiek goryczy, delikatnie kwaśny i łagodnie cierpki. Herbata z suszonego P. chinensis smakuje prawie tak samo jak ta ze świeżego, ale jej charakter zmienia się i trochę przypomina Zieloną Herbatę (Camelia sinensis) z cytryną.
   Ususzone Polygonum chinense zawiera więcej witaminy C (kwas askorbinowy) niż sok z cytryny.
   
   Polygonum chinense var. hispidum jest jednym z podstawowych składników Kantońskiej herbaty ziołowej, która jest dosyć popularnym napojem w regionie Ling Nan w Chinach.

        ZASTOSOWANIE LECZNICZE 

   Polygonum chinense jest ważnym ziołem leczniczym dla wielu rdzennych społeczności z regionu od Himalajów po Koreę, Japonię i Papuę Nową Gwineę. Nie jest ono bardzo popularne w głównym nurcie współczesnego ziołolecznictwa nawet w krajach regionu, ale posiada ważne znaczenie jako roślina lecznicza w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie i medycynie Ajurwedyjskiej. I w ostatnich latach trochę badań nad jej działaniami farmakologicznymi i substancjami bioaktywnymi, przeprowadzono w Indiach, Chinach, Malezji i Wietnamie.

   Właściwości lecznicze Polygonum chinense są opisywane jako : przeciwbakteryjne, przeciw mikrobowe, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, ściągające, hepatoprotekcyjne, gastroprotekcyjne, przeciwwrzodowe, wspomagające trawienie, usuwające zatory, przeciw-nadciśnieniowe, oczyszczające, tonizujące, moczopędne, stymulujące gojenie ran, przeciwszkorbutowe i inhibitujące ośrodkowy układ nerwowy.

   W terminologii Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, nadziemnie części Rdestu Chińskiego są opisywane jako łagodnie ściągające i kwaśne, o chłodnej naturze, oczyszczające z gorąca i usuwające wilgoć, poprawiające krążenie, chłodzące krew, stymulujące diurezę, detoksykacyjne i zatrzymujące swędzenie.
   Korzenie Polygonum chinense są opisywane jako kwaśne i słodkie, uznawane są za podnoszące Qi i używane do terapii deficytu Qi i zawrotów głowy, szumu w uszach i głuchoty.
  

   Doustnie cała roślina Polygonum chinense jest zazwyczaj przyjmowana w formie naparów lub wywarów zarówno świeża jak i suszona, i rzadko alkoholowe ekstrakty z niej również są sporządzane. Ale czasami liście są po prostu spożywane na surowo, sok z liści wyciskany jest do picia, lub cała roślina jest spożywana w sproszkowanej formie. Stosuje się ją w leczeniu takich stanów jak :

- Problemy żołądkowo-jelitowe. Rdest Chiński jest powszechnie przyjmowany jako środek na wiele dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak niestrawność, biegunka, czerwonka, zapalenie jelita cienkiego, zakażenia przewodu pokarmowego, krew w stolcu, wrzody, robaki jelitowe i hemoroidy.
   W leczeniu bólów brzucha P. chinensis jest nie tylko spożywane, ale również okłady ze świeżych zmiażdżonych liści i młodych pędów są przykładane na brzuch (ususzona roślina może być również przykładana po namoczeniu w wodzie).
   Etanolowy ekstrakt z korzeni P. chinense wykazał efektywność w niszczeniu Heliobacter pylori w żołądku.

- Stany zapalne. Polygonum chinense jest szeroko stosowane w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych, głównie tych górnych dróg układu pokarmowego (zapalenie dziąseł, bóle gardła, zapalenie migdałków) i żołądkowo-jelitowych (zapalenie jelita cienkiego, nieżyt żołądkowo-jelitowy, hemoroidy), ale również i układu oddechowego (ostre zapalenie krtani, astma, bronchit, pneumonia), wątroby, węzłów chłonnych, piersi, waginy i zapaleń skóry.
    Przeciwzapalne działanie metanolowego ekstraktu z P. chinensis zostało potwierdzone zarówno in vitro jak i in vivo, ze znaczącym obniżeniem poziomu prozapalnych cytokin (LPS-mediated).
 
- Choroby infekcyjne. Rdest Chiński jest powszechnie używany do leczenia chorób zakaźnych, bakteryjnych, grzybiczych jak również niektórych wirusowych lub wywołanych przez inne mikroby. Głównie tych żołądkowych (biegunki, czerwonka, Helicobacter pylori), układu oddechowego (przeziębienie, błonica, krztusiec, pneumonia) i infekcji skóry (czyraki, liszajec, półpasiec, opryszczka, świerzb), ale również i innych, takich jak grzybice pochwy lub zarobaczenie jelit, i ogólnie do leczenia stanów gorączkowych.

   Badania wykazały że Polygonum chinense jest efektywne przeciwko zarówno gram-dodatnim i gram-ujemnym szczepom bakterii, takim jak Bacillus subtilis, Stapphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa i Helicobacter pylori. 
   Testy przeciwgrzybicze wykazały znaczące działanie przeciwko Aspergillus niger i umiarkowane działanie na Candida albicans. 
   Rezultaty badań pokazują że P. chinensis i jego metabolity posiadają działanie przeciw wirusowi grypy. Polygonum chinense wykazało działanie uszkadzające nukleoproteiny wirusów (proteiny niezbędne dla transkrypcji i replikacji wirusów), również tych odpornych na oseltamivir.
  
- Dolegliwości płuc. W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, P. chinense jest stosowane w leczeniu różnych schorzeń płucnych, takich jak kaszel, bronchit, astma, pneumonia a nawet nowotwory.
    Wyniki badań dowodzą że wywar z Polygonum chinense może być używany przeciwko wirusowemu zapaleniu płuc, jako że kuracja tym wywarem zmniejsza ostre uszkodzenie płuc (ALI) i zapalenie ogólnoustrojowe, jednocześnie redukując namnażanie się wirusa w tkance nabłonka dróg oddechowych.
 
- Schorzenia wątroby. Rdest Chiński jest często używany w celu ochrony wątroby i leczenia stanów wątroby takich jak zapalenie wątroby i żółtaczka. W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie uznawany jest za zioło odpowiednie na typ żółtaczki z wilgotna-gorąca, jedna z rekomendacji na tą dolegliwość to wywar z 25g P. chinensis i 25g  Abrus cantoniensis.
   Badania pokazały że alkoholowe ekstrakty z Polygonum chinense wykazują silne działanie hepatoprotekcyjne. Chińskie badania wykazały in vivo działanie przeciwrakowe Polygonum chinense na ludzkie komórki wątroby Bel-7404. 

- Choroby oczu. Polygonum chinense jest tradycyjnie spożywane w celu leczenia schorzeń oczu, uważa się że wyostrza ono wzrok i pomaga na zmętnienie rogówki.
   Niektóre źródła wymieniają zastosowanie soku z tej rośliny na choroby oczu, i chociaż nie jest to zaznaczone jasno czy chodzi o zastosowanie zewnętrzne, wierzę że może być on skuteczny przy niektórych stanach jako krople do oczu (szczególnie w problemach wywołanych przez infekcje i zapalenia, ale być może również i pomocny na jaskrę). Proszę napiszcie mi jeśli posiadacie jakąkolwiek wiedzę o zewnętrznym zastosowaniu Rdestu Chińskiego w leczeniu dolegliwości oczu.

- Dolegliwości kobiece. Zioło to jest tradycyjnie używane w leczeniu kobiecych problemów zdrowotnych, takich jak grzybice macicy (wywary są nie tylko spożywane ale i używane do ciepłych nasiadówek i podmywania pochwy, po czym proszek z ususzonej rośliny posypuje się miejscowo), upławy, nieregularne miesiączki, metrorrhagia, krwawienia poporodowe i zapalenie sutka.
   W wiejskich obszarach Indii, wywary z P. chinensis w połączeniu z nierafinowanym cukrem z trzciny cukrowej podawane są kobietom jako część opieki poporodowej.

- Alergie. Jako terapia na alergie ekstrakt z liści pity jest przez 2-3 dni.

- Problemy skórne. P. chinense jest szeroko stosowany w leczeniu wielu różnego typu dolegliwości skóry, nie tylko tych wywołanych przez infekcje i zapalenia ale również i te spowodowane uczuleniami i innymi czynnikami.
   Jest on zarówno spożywany jak i używany zewnętrznie w formie pasty ze świeżej rośliny (wywary są również czasami używane do obmywania), w leczeniu dermatoz, ropieni, czyraków, liszajca, półpaśca, opryszczki, świerzbu, wąglika, użądleń insektów, wrzodów, hemoroidów, świądu i pryszczy u dzieci. Uważany jest również za zioło przyśpieszające i poprawiające gojenie się ran, i stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie do leczenia ran i krwotoków. 

- Ukąszenia węży i użądlenia skorpionów. Roślina ta jest często używana jako remedium na ukąszenia jadowitych węży (jedna z rekomendacji mówi aby wypić 20-30g soku ze świeżych liści a pozostałą miazgę z liści przyłożyć jako opatrunek na miejsce ukąszenia). Jest on również wymieniany jako lek do neutralizowania trucizny z użądlenia skorpionów.

   Rdest Chiński jest również spożywany w celu leczenia : uszkodzenia nerwów, paraliżu, spazmów, bólu kończyny dolnej, astenii, urazów, chorób nerek i układu moczowego, afty, owrzodzeń małżowiny usznej, zawrotów głowy, udarów cieplnych, letniej gorączki u niemowląt, oraz aby ugasić pragnienie, przynieść ulgę w kolce i jako środek przeciwszkorbutowy i tonizujący.

    
    Zewnętrznie Polygonum chinense jest stosowany jako :

- Pasta ze świeżej rośliny używana jest do okładów na : czyrakiliszaj, opryszczkę, dermatozy, różę, wąglika, świąd, zwichnięcia, stłuczenia, urazy i ukąszenia jadowitych węży.  

- Wywar używany jest na dermatozy uszne.  

- Okłady ze zmiażdżonych świeżych liści i pędów lub ususzonych po namoczeniu w wodzie, na brzuch stosowane są na bóle brzucha.

- Pasta z liści zmiażdżonych z sokiem z cytryny przykładana jest na całą głowę na zawroty głowy.


   Cała roślina Polygonum chinense jest bogata w trójterpenoidy (głównie squalene i 1,2-benzenedicarboxylic acid, mono[2-ethylhexyl]ester) i zawiera alkaloidy, flawonoidy (flawony, flawonony), kwasy fenolowe, kwas elagowy, taniny (elagitaniny), steroidy, saponiny, glikozydy, żywice, jak i również kumaryny i szczawian wapnia.
   A oto niektóre z jego substancji : hecogenin, dotriaeontanol, aurantiamide, rheumemodin, stigmastane-3,6-ione,   25-r-spirost-4-ene-3,12-dione,   dotriaeontanol, beta-sitosterol,  methyl 3,4,5-trihydroxybenzoate,  daucosterol,   3,4,5-trihydroxybenzoic acid, quercetin, quercitrin, hyperoside, 8-methyl octahydrocoumarin,  ethyl gallate, geraniin, chebulagic acid, kaempferol, phenolic amide.

  P. chinensis jest bogaty w kwas askorbinowy (56.94mg/100g suchej wagi), miedź (2.60mg/100 g s. w.), niezbędne aminokwasy histydynę i walinę, jak i taurynę.


                                          Polygonum chinense var. ovalifolium




































                                             Polygonum chinense var. chinense 
































                    



    On the photos below you can see weird fungus(?) that I saw few times growing on Polygonum chinense var. chinense flowers or fruits. I've found it in the Philippines, north of Luzon island in Benguet, Cordillera, on Mount Santo Tomas and in Tam-awan Village. 



























     Źródła

'' Common Medicinal Plants of the Cordillera Region (Northern Luzon, Philippines) '' - Leonardo L. Co, CHESTCORE Baguio City 2011

,, Chinese Medicinal Herbs of Macao (Volume 1) '' -  Chan Shek-Kiu and Wu Qi-Gen, University of Macau 2003

,, Medicinal Plants of Asia and the Pacific '' - Christophe Wiart, CRC Press 2006

,, Medicinal Plants '' - Moshrafuddin Ahmed, MJP Publisher 2019

,, CRC World Dictionary of Medicinal and Poisonous Plants '' - Umberto Quattrocchi, CRC Press 2012

,, Ethnobotany of India, Volume 2: Western Ghats and West Coast of Peninsular India '' - T. Pullaiah, K. V. Krishnamurthy, Bir Bahadur, CRC Press 2016

,, Taxonomic diversity of broad-leaf weeds at Bangladesh Agricultural University campus and their ethno-botanical uses '' - Most. Morsada Khatun, Md. Ashik Mia, A.K.M. Golam Sarwar

Polygonum chinense water decoction lessens acute lung injury in mice induced by influenza virus - Rongkui Liu, Zhao Zhang, Xueyang Peng, Yueling Su, Yan Xiao, Xiuli Ji

Phytochemical and biological research of Polygoneae medicinal resources - Da Cheng Hao, Xiao-Jie Gu, Pei Gen Xiao


Gastroprotective Activity of Polygonum chinense Aqueous Leaf Extract on Ethanol-Induced Hemorrhagic Mucosal Lesions in Rats - Iza Farhana Ismail, Shahram Golbabapour, Pouya Hassandarvish, Maryam Hajrezaie, Nazia Abdul Majid, Farkaad A. Kadir, Fouad Al-Bayaty, Khalijah Awang, Hazrina Hazni and Mahmood Ameen Abdulla

HEPATOPROTECTIVE AND CYTOTOXIC POTENTIAL OF ETHANOLIC LEAF EXTRACT OF Polygonum chinense L. - MANOJ KUMAR DAS

Comprehensive identification of potential antioxidant components in the aerial parts of Polygonum chinense L. var. hispidum using ultra high performance liquid chromatography coupled with quadrupole time-of-flight mass spectrometry - Hongwu Zhang, Meng Yu, Hongmei Jia, Tao Zhang, Hai Shang, Mengli Zhang, Ziya Zhu, Zhongmei Zou

AP-1-Targeting Anti-Inflammatory Activity of the Methanolic Extract of Persicaria chinensis -Muhammad Jahangir Hossen, Seung Cheol Kim, Young-Jin Son, Kwang-Soo Baek, Eunji Kim, Woo Seok Yang, Deok Jeong, Jae Gwang Park, Han Gyung Kim, Woo-Jae Chung, Keejung Yoon, Chongsuk Ryou et al.

In vivo and in vitro anti-inflammatory activities of Persicaria chinensis methanolic extract targeting Src/Syk/NF-κB - Muhammad Jahangir Hossen, Kwang-Soo Baek, Eunji Kim, Woo Seok Yang, Deok Jeong, Jun Ho Kim, Dae-Hyuk Kweon, Deok Hyo Yoon, Tae Woong Kim, Jong-Hoon Kim, Jae Youl Cho

GC-MS analysis of phytocomponents in the ethanol extract of Polygonum chinense L - Bagavathi Perumal Ezhilan and Ramasamy Neelamegam

Bioactive sesquiterpene, plasticizer, and phenols from the fungal endophytes of Polygonum chinense L. - Madhuchhanda Das, Harischandra Sripathy Prakash & Monnanda Somaiah Nalini

Morphological, Microscopical Studies and Elemental analysis of Polygonum chinense L. and Rhoeo discolor Hance - Moe Moe Lwin

Nutraceutical properties of Stellaria media (L.) Vill. and Persicaria chinensis (L.) H. Gross under Brahmaputra valley agro-climatic condition - Pranjal Sarmah, Aniruddha Sarma, Debaleena Kashyap, Mantu Mahanta, Pramod Medhi

Amino acid profiles and anti-nutritional contents of traditionally consumed six wild vegetables -Hwiyang Narzary, Sanjay Basumatary

Traditional Chinese Medicine in Treating Influenza: From Basic Science to Clinical Applications - Yibai Xiong, Na Xiao Li, Naifang Duan, Bin Liu, Hui Zhu, Chi Zhang, Li Li, Cheng Lu and Luqi Huang












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz